Dnes slávime Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Sviatok Patrónky Slovenska slávi u nás rímskokatolícka cirkev každoročne 15. septembra.

Socha Panny Márie s Ježišom (zdroj: fb Bazilika Sedembolestnej)

Pätnásty september je sviatok, kedy si rímskokatolícka cirkev na Slovensku pripomína Sedembolestnú Pannu Máriu ako svoju národnú patrónku. Prvá zmienka o tomto sviatku padla ešte v roku 1412, keď sa spomenul na cirkevnom sneme v Kolýne nad Rýnom. V roku 1727 ho oficiálne ustanovil pre celú Cirkev pápež Benedikt VIII.

„Ten istý pápež povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala ako Patrónka Slovenska,“ uvádza portál Životopisy svätých.

Svätyňou Panny Márie je u nás bazilika minor v Šaštíne, kde aj dnes prebieha veľká národná púť, ktorú čiastočne ovplyvnili opatrenia spojené s koronavírusom. História chrámu sa píše od 16. storočia, no za baziliku minor (malú), a prvú slovenskú baziliku, bola vyhlásená až v roku 1964 pápežom Pavlom VI. Ten istý pápež ustanovil a vyhlásili Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú Patrónku Slovenska.

Bazilika v Šaštíne (zdroj: fb Bazilika Sedembolestnej)

Tradícia hovorí o siedmich najznámejších bolestiach Márie.

Patrí k nim proroctvo Simeona v chráme, ktorý jej 40. deň po narodení Ježiša predpovedal ťažkú budúcnosť syna, útek do Egypta pred kráľom Herodesom, strata dvanásťročného Ježiša v chráme, stretnutie s Ježišom na krížovej ceste, Ježišovo ukrižovanie a smrť, Ježišovo snímanie z kríža a Ježišov pohreb.

„Začiatok putovania veriacich do Šaštína na západnom Slovensku siaha do roku 1564, keď Angela Bakičová, manželka grófa Imricha Cobora, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za záchranu manželstva. O pomoc prosila práve pri jej obraze,“ píše portál Teraz.sk.

Socha Sedembolestnej s mŕtvym Ježišom v náručí (zdroj: fb Bazilika Sedembolestnej)

Spomienku na Božiu Matky nesie aj zvonica na Kostole sv. Martina na Chrenovej. „Zvonica bola zasvätená Sedembolestnej Panne Márii, ku ktorej sa Boží ľud žijúci v Nitre často obracal zvlášť počas epidémií, čo bolo zvlášť aktuálne aj v tomto čase, ktorý Nitra prežíva v súvislosti so šírením koronavírusovej infekcie,“ uvádza nitrianske biskupstvo.

Kostol sv. Martina na Chrenovej (zdroj: mesto Nitra)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password