Dnes máme 50. výročie Dňa Zeme

Medzinárodný sviatok má byť pripomienkou toho, čo všetko pre nás naša domovská planéta robí.

Podľa dostupných zdrojov siaha história manifestu do roku 1969, kedy sa John McConnell – ekologický aktivista, rozhodol vytvoriť podujatie, ktoré by oslavovalo Zem po celom svete. Na počesť tohto nápadu vytvoril aj vlajku Dňa Zeme. „Staraj sa o Zem, ako najlepšie vieš. Nedostal si ju od rodičov, ale požičal od svojich detí. Zem nededíme po predkoch, ale požičiavame od našich potomkov,“ neznámy autor.

Neoficiálna zástava od Johna McConnella

Prvý datovaný Deň Zeme bol oslávený v americkom meste San Francisco 22. apríla 1970. Zdroje uvádzajú, že prvé podujatie nemalo upozorňovať len na ekologické problémy, ale aj na prebiehajúcu vojnu vo Vietname, proti ktorej vzrastala vlna nespokojnosti. Deň Zeme priniesol mnoho otázok na témy ako: energetická účinnosť, recyklovanie odpadu či hľadanie obnoviteľných zdrojov energie. Samotná akcia mala veľký ohlas hlavne medzi študentmi.

Pixabay

OSN začala tento sviatok uznávať o rok neskôr, v 1971. Od roku 1990 sa k Amerike pripojili aj zvyšné krajiny sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

Tentokrát sa organizátori rozhodli vzdať hold jednému z najdôležitejších druhov na zemi – včelám. Včielka medonosná žije podľa dostupných informácií v mnohopočetných spoločenstvách, ktoré nazývame včelstvá. Tie tvoria robotnice, ktoré zbierajú nektár, včelia kráľovná a trúdy.

Pixabay

Spoločenstvo je pre tohto drobného živočícha nevyhnutnou súčasťou jeho existencie, bez starostlivosti svojich družiek by žiadna medonosná včela neprežila dlhšiu dobu sama. Včely nie sú výnimočné len pre svoju spoločenskú hierarchiu, ale aj pre fakt, že svojou obživou nepoškodzujú a ani nezabíjajú iné tvory, čím sa stávajú skutočným unikátom. Rastlina a včela tvoria dokonalú symbiózu.

Pixabay

Od včiel závisí aj zrod nového semienka, z ktorého vyklíči rastlina. Stane sa tak pri zbieraní ich hlavnej obživy – peľu a nektáru. Ich najdôležitejšia úloha spočíva v rozmnožovaní a oplodňovaní kvetov či ovocných plodov, ktoré nám a iným druhom slúžia ako zdroj potravy. Ich dôležitosť pre náš svet si uvedomovali mnohí myslitelia, filozofi či vedci.

Samotný Albert Einsten o včelách vyhlásil: „Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života.“

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password