Dlhý, Široký a Bystrozraký sú späť

Staré divadlo Karola Spišáka uviedlo prvú premiéru aktuálnej sezóny. Klasická rozprávka pripomenie, o čom je priateľstvo, súdržnosť a čistá láska.

Staré divadlo Karola Spišáka prednedávnom avizovalo, že aktuálna divadelná sezóna bude väčšmi klásť dôraz na tradíciu bábkarstva, preto už prvá premiéra tejto sezóny oživila prostredníctvom bábok známy príbeh Dlhý, Široký a Bystrozraký.

„Konečne – to je celé zhrnutie. Konečne jedna krásna, malebná, úžasná inscenácia. Bábkové divadlo sa v plnej sile vracia na naše javisko,“ vyjadril sa riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka Martin Kusenda.

Dobrodružné putovanie troch nerozlučných priateľov a princa, ktorý chce zachrániť svoju milú, vtiahne detského diváka farebnosťou do čarovného sveta, kde nič nie je nemožné a každý je niečím výnimočný. „Minimálne tá scénografia je nádherná. Je to podľa mňa vizuálne krásne,“ hovorí herečka Nikola Kozáková. Predstavenie bolo pre ňu bábkohereckou prvotinou a hneď si zahrala dvojrolu. Ako hovorí, bližšia jej bola svojim temperamentom postava starkej, než princovej milej Bielej Panny.

Bábková iscenácia Věry Provazníkovej je inšpirovaná klasickou rozprávkou Karla Jaromíra Erbena. Príbeh určený pre deti približne od 4 do 10 rokov sprevádza tradičný rozprávkový motív víťazstva dobra nad zlom. Pre súčasného diváka dáva do popredia hodnoty ako láska, priateľstvo a súdržnosť. „V tomto prípade je láska a túžba po niečom – resp. princa po niekom a cez túžbu zvýraznené silné priateľstvo, obetovanie sa pre druhého, ochota, pomoc – všetko atribúty inscenácie, ktoré si deti môžu vziať,“ vraví riaditeľ divadla.

„Veku sme sa priblížili farebnosťou a extrovertnou scénou, lebo príbeh je istým spôsobom smutný. Tak jemne baladicky to napísala autorka, takže sme museli vyrovnať úrovne,“ vysvetlil režisér predstavenia Kamil Žiška.

„Takýchto rozprávok sa už dnes veľa neuvádza. Je to podľa mňa trošku vzácne, na scénach bábkových divadiel, siahnuť po klasike,“ vraví Ivan Gontko, ktorý stvárnil postavu Širokého. V úlohe Bystrozrakého sa predstavil Rudo Kratochvíl a postavu Dlhého si zahral Roman Valkovič. Trio dobrodruhov so zvláštnymi schopnosťami dopĺňa nová posila divadla, Juraj Bednarič v úlohe princa. V postave Černokňažníka sa striedajú Miroslav Bakura a Simon Fico.

Verš a opakovanie vnieslo do hereckých textov detskú hravosť, tempo a rytmus. „Ja som veľmi rád, že konečne je u nás po dlhom čase opäť u nás na javisku verš, že som sa pristihol, že častokrát sa snažím predbehnúť aký verš teraz príde aké slovo, aby sa to rýmovalo,“ doplnil riaditeľ Martin Kusenda.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password