Deti z nitrianskych škôl zberom papiera a PET fliaš získali stovky eur

Práve zber formuje vzťah detí k prírode a životnému prostrediu. Na základných školách má dlhoročnú tradíciu. Zo 14 škôl v Nitre sa najlepšie darí ZŠ Škultétyho a ZŠ Fatraská. Tesne za nimi sú školy v Dražovciach, Na Hôrke, kniežaťa Pribinu a na Tulipánovej ulici.

zdroj foto: archív ZŠ Fatranská

Škola na Škultétyho ulici patrí k tzv. „zeleným školám“. Jej snahou je, aby žiaci tento názov nebrali len ako pojem, ale aby vlastným pričinením prispeli k ochrane prírody a okolia areálu.

Žiaci tu v tomto školskom roku zberom získali dokopy 460 eur. „Do zošita zapisujeme, koľko kilogramov papiera alebo kusov PET fliaš deti priniesli. Každý žiak a každá trieda na konci roka po sčítaní zistí, kto nazbieral najviac,“ prezradila zástupkyňa riaditeľky pre 1. stupeň Dagmar Moravčíková.

V zbieraní často pomáha celá rodina, susedia, známi aj pani učiteľky.

Časť získaných financií putuje na odmeny pre najlepších zberačov. Ostatné prostriedky sú použité na nákup didaktickej techniky, kníh do knižnice, piknik pre rodičov a deti alebo ako príspevok na dopravu v prípade výletov. „Napríklad v minulom školskom roku boli deti  navštíviť v rámci projektu Adoptuj si kravičku svoje „adoptované“ kravičky v kravíne v Oponiciach, iný rok mali deti, ktoré sú aktívne v rámci Zelenej školy, možnosť navštíviť v rámci výletu Španiu dolinu alebo cestovali do  Bratislavy podporiť  našich vystupujúcich na podujatí ,Integrácia svieti pre všetky deti rovnako,´ dodáva zástupkyňa riaditeľky.

Zdroj foto: archív ZŠ Fatranská

ZŠ na Fatranskej ulici celoročne zbiera aj baterky, malé elektrospotrebiče či tonery. Za uplynulé mesiaceo zberom získali spolu 680 eur.

„V poslednej dobe sa škola zapája aj do zberu starých mobilov, kde naši žiaci patria medzi najlepších, čoho výsledkom je aj získanie odmien – tabletov,“ vraví riaditeľka školy Slavomíra Palková. V areáli sú k dispozícii kontanery na separovanie a odpady triedia aj v elokovanom pracovisku v Janíkovciach, a to nielen deti, ale aj rodičia. Veľkou motiváciou je podľa riaditeľky okrem hmotných odmien tiež dobrý pocit.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password