Ponitrianske múzeum poodhalí históriu nitrianskych kín a ich majiteľov

Cyklus prednášok k 60. výročiu Ponitrianskeho múzea pokračuje ďalšou témou. Tento raz sa návštevníci oboznámia s vývojom kinopriemyslu v Nitre.

foto ilustračná: pixabay.com

Ide v poradí o druhú prednášku z cyklu Nitranom o Nitre. Prednášajúci v rámci neho predstavujú rôzne témy z oblasti regionálnej histórie. Vo štvrtok 23. júna docent Miroslav Palárik z Katedry histórie Univerzity Konštantína Filozofa o príbehu nitrianskych kína a ich majiteľov v rokoch 1918 – 1945.

Osudy sôch, malieb, nápisov a symbolov v Nitre v čase autonómie a Slovenského štátu budú témou prednášky 7. júla, Nitra v prvých dňoch SNP 21. júla, Maďarská menšina v Nitre 4. augusta, Spolok, ktorý búral stereotypy (Hospodársky spolok pre údolie Nitry, 1872 – 1904) 18. augusta, Skauting v Nitre 8. septembra, Premeny Dolného mesta v druhej polovici 19. a v 20. storočia 22. septembra, Barón Gregor Friesenhof – Prometeus z Ponitria 6. októbra.

Prednášky sa konajú každý druhý štvrtok, vždy o 17. hodine vo Veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea.

„Cyklus prednášok Nitranom o Nitre vznikol v rámci konceptu Tak sme my…, ktorý Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo pre všetkých svojich návštevníkov a priaznivcov k 60. výročiu vzniku múzea,“ uvádza múzeum.

Históriu nitrianskych kín nedávno sčasti predstavila konferencia Židovská komunita v dejinách Nitry a okolia. Miroslav Palárik hovoril o osudoch rodiny úspešných nitrianskych podnikateľov v kinopriemysle – Starkovcov počas druhej svetovej vojny.

Mesto Nitra v apríli tohto roka osadilo takzvané stolpersteiny – kamene zakopnutia, ktoré sú pripomienkou udalostí minulého storočia spájaných s nacizmom a holokaustom.

K stoplersteinu na Kamennej ulici, ktorý je poctou Marii Arpássy – Gerstl (1941, Osvienčim) pribudli dva kamene na Wilsonovom nábreží odkazujúce na osud Felsenburgovcov a dva na pešej zóne pred Balkánskou zmrzlinou, kde kedysi Starkovici prevádzkovali kino.

Televízia Nitrička

Forgot Password