Niektoré dlažobné kocky v Nitre nahradia „kamene zakopnutia“. Budú pripomínať obete holokaustu

Prvý Stolperstein v Nitre bol osadený v roku 2017 na Kamennej ulici. Je poctou Marii Arpássy – Gerstl, ktorú v roku 1941 zavraždili v koncentračnom tábore v Osvienčime.

foto ilustračná: archív TV Nitrička

Stolperstein, teda „kameň zakopnutia“ je pripomienkou zločinov minulého storočia spájaných s nacizmom a obeťami holokaustu. V Nitre budú umiestnené do chodníka namiesto dlažobných kociek a stanú sa tak súčasťou verejných priestorov.

V piatok 29. apríla o 15. hodine bude slávnostne odhalených ďalších 5 kameňov zakopnutia. Dva pribudnú na Wilsonovom nábreží 82 a tri na Štefánikovej triede 25.

Kamene na Wilsonovom nábreží budú odkazovať na osud Felsenburgovcov. „Ferdinandovi Felsenburgovi Nitra vďačí za podobu viacerých svojich stavieb, jednou z nich je dodnes stojaci most cez rieku spájajúci Mostnú ulicu a Zobor,“ pripomína hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Príbeh Starkovcov bude zväčnený na Štefánikovej triede. Meno Júliusa Starka sa spája s prvým premietaním hraného hovoreného filmu na Slovensku. Pán Stark v dnešnom Starom divadle Karola Spišáka prevádzkoval kino Tatra a vo dvore svojho vlastného domu otvoril záhradné kino.  

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password