Ponitrianske múzeum si pripomína 60. výročie založenia sériou podujatí

Prednášky na rôzne témy z dejín Nitry budú v pravidelných intervaloch prebiehať do začiatku októbra.

foto: NH

Ponitrianske múzeum pri príležitosti 60. výročia svojho založenia organzuje sériou podujatí s návzom Tak sme my… Prvou z nich je panelová výstava História múzea v obrazoch. V rámci nej návštevníci nazrú do minulosti, vývoja, premien, pribúdania expozícií a ďalších aktívít múzea. Výstava pod vedením kurátorky Kataríny Beňovej potrvá od 2. júna do 31. decembra 2022.

Obrazový materiál výstavy pochádza z fotoarchívu múzea.

„Konceptom Tak sme my…, a tým aj jeho prvou časťou si chceme pripomenúť dôležitosť a význam tejto kultúrnej inštitúcie nielen na pôde mesta Nitry, ale aj v širšom regióne,“ uvádza Ponitrianske múezum. Jeho cieľom je zároveň vyzdvihnúť aktivitu kolegov, predchodcov, na ktorých prácu múzeum nadväzuje v súčasnosti.

„Koncept Tak sme my dopĺňa séria prednášok z regionálnych dejín pod spoločným názvom Pre Nitranov o Nitre, ktorá začína 9. 6. 2022 prednáškou Miléniový pomník na Zobore,“ informuje organizátor.

Foto: NH

Múzejné aktivity v Nitre siahajú do polovice 19. storočia.

Profesori a študenti piaristického gymnázia vtedy začali zhromažďovať numizmatické a neskôr aj archeologické a historické predmety. Tak boli položené základy pre vznik Múzea Nitrianskej župy, ktoré fungovalo v rokoch 1896 až 1922. „V ďalších rokoch zažívalo múzejníctvo v Nitre ťažké obdobie. Dôkazom toho, že ho ustálo je skutočnosť, že Ponitrianske múzeum v Nitre si v roku 2022 pripomína 60. výročie svojho založenia,“ približuje múzeum

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password