DAB za zatvorenými dverami pripravuje nové predstavenie

Premiéra sa mala konať 13. novembra. Či bude, zatiaľ nie je isté. S prípravami však nelenia.

Domové schôdze sú komédia sama o sebe. Český autor Jiří Havelka sa nimi nechal inšpiroval a v Divadle Andreja Bagara tak aktuálne za zatvorenými dverami vzniká nová inscenácia Vlastníci. S prípravou žánrovej kritickej komédie sa začalo čítacími skúškami.

Zároveň ide o sociologický pohľa súčasnej spoločnosti, ktorú reprezentuje vzorka obyvateľov jedného bytového domu.

Postavy zobrazujú rôzne spoločenské typy a vrstvy. Je tu mladý katolícky manželský pár, hysterický gay s maďarskými koreňmi, biznismeni, upätá úradníčka, rodina s 3 deťmi, verný komunista, ktorý s nostalgiou spomína na staré časy, bývalý disident, starý mládenec žijúci s matkou a majetná pani, ktorá prenajíma viacero bytov.

Hra je plejádou komických postavičiek a absurdných situácií, pri ktorých sa diváci neubránia smiechu ani ironickému konštatovaniu, že je to ,presne ako v našom dome‘,“ láka DAB.

Hru pripravujú pre veľkú sálu, takže možno očakávať aj početné obsadenie. Autor Jiří Havelka pri tvorbe hry vychádzal z vlastných skúsenosti s domovými schôdzami. Hrané situácie preto môžu pôsobiť veľmi autenticky. Podľa režiséra inscenácie Matúša Bachynca diváci uvidia tak uvidia na javisku svoj obraz, či obraz svojich susedov.

„Tešíme sa, že sme začali skúšať, lebo jednak je táto hra celkom vtipná záležitosť a potom sa nám aj uľavilo, že i keď pandemické opatrenia zrušili predstavenia, môžeme aspoň chodiť do práce a skúšať,“ uviedol režisér Matúš Bachynec.

Hra sa do istej miery zamýšľa nad tým, či je vôbec možné, aby štát s rozdielnymi skupinami obyvateľov dokázal efektívne fungovať, ak sa nedokáže dohodnúť malá skupina ľudí žijúcich v susedskom spoločenstve.

zdroj foto: DAB

Premiéra bola pôvodne naplánovaná na 13. novembra, no zatiaľ nie je nič isté.

„Súčasná situácia samozrejme skúšobný proces ovplyvňuje, pretože nevieme, či budeme môcť mať premiéru v povôdne stanovenom termíne,“ dodal režisér.

zdroj foto: DAB

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password