DAB uviedlo novú premiéru: Takéto skúšobné obdobie ešte nezažili

Romantický príbeh, ktorý vyšiel až po smrti autorky Jane Austenovej bol po dlhom skúšobnom období predstavený divákom.

Aj kultúra a umenie sa v poslednom období musí vyrovnávať so situáciami, ktoré prinášajú obmedzenia spojené s koronavírusom. Z toho vyplýva aj dlhé a nezvyčajné skúšobné obdobie novej inscenácie, ktorá nedávno pribudla do repertoáru.

Ide o predstavenie vychádzajúce z literárnej predlohy Jane Austenovej. Diváci tak môžu od Lásky slečny Elliotovej očakávať dávku romantiky.

„Inscenácia je postavená predovšetkým na hereckých výkonoch, ktoré naozaj treba poedať, že v tom pozitívnom slova zmysle mnohé dominujú,“ hodnotí divadelný kritik Karol Mišovic. Dej zobrazuje Anglicko na začiatku 19. storočia a sleduje vzťah 27-ročnej Anne Elliotovej, ktorá sa takmer po 8 rokoch opäť stretne s bývalým snúbencom Frederickom Wentworthom. Anne ho pred rokmi odmietla, no Frederick sa po napoleonských vojnách vracia na anglický vidiek ako bohatý a úspešný námorný kapitán.

Ako bude pokračovať ich vzťah?

„Toto je naozaj ten najobyčajnejší romantický príbeh o láske, ktorý ľudia pozerajú v televízii, ale myslím si, že literárna úroveň spracovania Jane Austenovou je omnoho vyššia, ako sú televízne seriály,“ poznamenal režisér inscenácie Ľubomír Vajdička.

Inscenácia, ktorá mala byť pôvodne uvedená v závere predchádzajúcej sezóny, prešla nezvyčajnou prípravou.

Začali ju skúšať ešte v marci, v čase, keď prišli prvé prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. „Naučil som sa vlastne, ako sa to teraz povie, režírovať dištančne. Bolo to veľmi zábavné, až na to, že sa nedalo sktučne urobiť všetko,“ dodal režisér. Riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy je rád, že premiéra sa napokon mohla uskutočniť, no v prípade sprísňovania protiepidemických opatrení už teraz premýšľajú nad vhodnými riešeniami. Tými by mohli byť podľa jeho slov kabarety alebo iné jednoduché veci, ktoré by sa konali v Štúdiu divadla. Aj v súčasnosti je repertoár upravený tak, aby znížili náklady a počet účinkujúcich. „Mali by sme aspoň takúto možnosť zabaviť ich,“ dodal riaditeľ.

Hlavnú úlohu stvárnila mladá hosťujúca herečka Viktória Petrášová.

„Jane Austenová je veľmi kvalitná autorka. Myslím si, že aj ženy v mojom veku, a dokonca aj muži, si tam vedia násjť veľmi pekné myšlienky a pekné témy,“ vyjadrila sa k romantickému príbehu predstaviteľka Anne Elliotovej.

Do novej sezóny vstúpilo Divadlo Andreja Bagara s novým vizuálom kinetických šípok, ktoré na seba nadväzujú v kruhu. „Znak vizuálne rozvíja motívy známe ako symboly recyklácie a reštartu,“ mieni divadlo. Symbol šípok bez začiatku a konca tak odkazuje na kolobeh života, hoci ako tvrdí divadlo na svojom Instagrame: „V 71. divadelnej sezóne 2020/2021 sa vraciame do divadla v úplne novej situácii“.

Ďalšie zábery z premiéry inscenácie si pozriete aj na webe TV Nitrička.

Vizuál novej sezóny (zdroj: TV Nitrička)

zdroj foto: archív TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password