Čo priniesol posledný 52. týždeň?

Vianočný týždeň pomaly končí a s ním sa chýli ku koncu aj celý uplynulý rok. Čo priniesol posledný týždeň roku 2019?

Vianoce. Uprostred týždňa nastal pre mnohých najobľúbenejší čas v roku. Štyri týždne sme sa na toto obdobie pripravovali, niekoľko dní vopred zdobili a chystali domácnosti. Aby sme vám aspoň trošku zmiernili stres, pripravili sme najmä pre gazdinky návod, ako prežiť Štedrý deň a nezblázniť sa. Pretože Vianoce nie sú len 24. december. Podstata týchto kresťanských sviatkov je ukrytá v Prvom a Druhom sviatku vianočnom, kedy oslavujeme Narodenie Pána. Všetko stíchne a v domovoch zavládne papučová kultúra. Pred sviatkami to pripomínali aj koledníci Dobrej noviny. Veď pozrite, ako sviatky slávili už naši predkovia. Svoje tradície na Slovensku praktizujú aj národnostné menšiny, viete ako?

Zhon Vianociam nesvedčí a ešte menej im pristane neetické správanie. Sviatky porozumenia a vzájomnej lásky sa veľmi často menia na výhodný biznis. Pozor na zlodejov, podvodníkov a šmelinárov, ktorí dokážu využiť aj minútu nepozornosti a vám zostanú len oči pre plač.

Posledný týždeň v roku je známy aj všadeprítomnou hojnosťou. Na sviatočnom stole nesmie chýbať sekt. Myslite však na to, že ten vyrobený v pestovateľských páleniciach sa nesmie predávať. Okrem toho varíme, pečieme, niekde tradične, inde špeciálne bez lepku a laktózy, nakupujeme darčeky, zdobíme… Viete si predstaviť, koľko odpadu počas tohto obdobia vyprodukuje bežná domácnosť? Buďme preto rozumní a vyhadzujme odpad správne, aby sme do nového roka vstúpili civilizovane, nie so znečistenými  a preplnenými stojiskami kontajnerov.

Rok sa chýli ku koncu a ľudia majú v tomto období tendenciu bilancovať. Spomeňme si na to dobré, poďakujme sa tým, na ktorých sme nemali doteraz čas a buďme ohľaduplní. Nie len teraz, ale už stále. Odhoďme faloš a chválenkárstvo, odpojme sa od skresleného života sociálnych sietí a žime. Tu, teraz, s tými, ktorí práve stoja vedľa nás. Vedeli ste, že koniec roka má aj svoju odvrátenú stránku? Je, žiaľ, aj obdobím depresií a zvýšeného rizika samovrážd. Nie každému je dožičené tráviť ho v zdraví a s tými, ktorých miluje. Myslime preto aj na menej šťastných. Niekedy stačí málo.

Z redakcie Nitrianskeho hlásnika všetkým želáme príjemný záver roka. Kiež by vás v ďalšom roku zlé obchádzalo a dobrého bolo stále hojnosť. Aby bola ľudskosť a láska na dennom poriadku. V roku 2020 nech sa vám plnia sny a v zdraví si užívate každý úspech. A snáď pri tom nezabudnete ani na nás. My sa budeme aj naďalej snažiť prinášať informácie a témy, ktoré vás zaujímajú.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password