Čím sme žili tento týždeň?

Tretí týždeň mali policajti aj lekári rušno. Nespratní vodiči na cestách, v čakárňach zdravotníckych zariadení úradovala chrípka. Čím sme žili tento týždeň?

 Zima je v plnom prúde, no a so zimou prichádza aj mráz a poľadovica. Aj keď je tento rok zima naozaj len veľmi miera, začiatkom týždňa vodičov aj chodcov potrápil ľad na cestách. Vyzerá to tak, že táto téma bude najbližšie týždne ešte aktuálna, dajte si preto pozor a prečítajte si zopár tipov, ako zabrániť šmyku na vozovke.

Štatistika nehodovosti za rok 2019 vydaná Ministerstvom vnútra SR a Políciou SR hovorí jasnými číslami. Nielen nepriaznivý stav vozovky a zlé počasie, ale najmä porušenie povinnosti vodiča a nedovolená rýchlosť spôsobili v uplynulom roku najviac dopravných nehôd.

Zdroj. minv.sk

Tohtoročná štatistika sa začala písať na Nový rok, no už v polovici januára dopravná polícia zadržala v našom kraji minimálne tri vodičské preukazy. Vodič v obci Veľký Lapáš jazdil rýchlo a bol opitý. Nezodpovedné správanie ho stálo 800 eur a vodičský preukaz. O tom, že rýchla jazda sa nevypláca, sa presvedčili aj dvaja vodiči z okolia Šale. V článku tiež nájdete sadzobník pokút platný od 1. júla 2018.

Policajti majú plné ruky práce nielen s nespratnými vodičmi, zamestnávajú ich aj zlodeji. Pri objasnení prípadu „trojkráľovej krádeže“ žiadajú o pomoc aj verejnosť. Svojou trúfalou krádežou spôsobili škodu za viac ako 80 tisíc eur.

Zdroj: Polícia SR

Dôsledky nepríjemného počasia zas zamestnávajú lekárov. Čakárne sú plné pacientov a chorobnosť na chrípku v Nitrianskom kraji stúpa. V minulom týždni bolo hlásených cez 5 000 respiračných ochorení.

Očakávanou udalosťou tohto týždňa boli najmä diskusie s primátorom Marekom Hattasom. Ak vás zaujíma, ako to dopadlo v Starom meste a na Chrenovej, neváhajte a čítajte naše reportáže. V nasledujúcich týždňoch vám prinesieme informácie o stretnutí primátora s občanmi v Krškanoch, s obyvateľmi Zobora a Drážoviec, ale aj diskusie z Janíkoviec a Dielov.

Mesto Nitra má však viacero noviniek. Radnica zverejnila ponuku, v ktorej informuje o voľných miestach vo viacerých nitrianskych vzdelávacích ustanovizniach. Obsadiť sa podarilo aj pozíciu ambasádorky pre komunitnú prácu.

V zariadeniach sociálnych služieb došlo k zmene poplatkov. Týkajú sa bývania, stravy, ale aj využívania elektrospotrebičov. Od 1. januára minulého roku zanikli na Slovensku všetky detské domovy a nahradili ich centrá pre deti a rodiny. Aká je ich funkcia, sa dočítate tu.

Sociálne slabším rodinám môžete pomôcť napríklad darovaním starších či nepoužívaných bicyklov, kolobežiek a trojkoliek. Charitatívnu zbierku Bicykel do každej rodiny organizuje nákupne centrum Max Nitra pod záštitou Mesta Nitry.

Želania plní aj Nitrianska galéria. Projektom Príbeh si ty sám otvára sériu aktivít, maratón rôznych výtvarných experimentov zameraných na želania a túžby. Na potreby pracovného trhu zas reaguje nitrianska UKF. Otvára dva nové akreditované študijné programy. Aké? Dočítate sa v tomto článku.

Bytový komplex okrem Čermáňa vyrastie aj na Zobore. Na Šindolke plánuje investor postaviť rezidenciu s 344 bytmi za takmer 30 miliónov eur. Ak vás zaujíma, aké sú plány a kedy by mal byť komplex dostavaný, prečítajte si náš článok. Čoho sa Nitra zatiaľ nedočká, je nový hokejový štadión. Výstavbu Národného hokejového štadióna, o ktorú malo záujem aj naše mesto, pre zmenu priorít hokejového zväzu stopli.

Zdroj: Stavebný zámer

Čo však nebolo stopnuté, je zvyšovanie minimálnej mzdy. Viete, že od januára je vyššia až o 60 eur? Ide o najvyšší nárast za posledných 17 rokov. Dobrých správ sa dočkali aj Zlatomoravčania. Kritickú situáciu v Zlatých Moravciach má vyriešiť rozšírenie mestského cintorína. S prácami sa začalo vlani v septembri, ukončiť by ich mali v tomto roku.

Koniec týždňa je tu. Ako dlho trvá ten váš pracovný? Veríme, že nie je dlhší ako priemerného Turka a stíhate aj nejaké fašiangové radovánky. Tešíme sa na vás v ďalšom týždni.

Zdroj: Pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password