Čiastočné zatmenie Slnka bude možné sledovať aj z nitrianskej hvezdárne

Úkaz sa neodporúča sledovať voľným okom, ale ani cez bežný ďalekohľad a slnečné okuliare. V kupole KOS na to majú špeciálny ďalekohľad.

foto ilustračná (pixabay.com)

Zajtra 10. júna nás čaká čiastočné zatmenie Slnka. Udalosť bude možné sledovať od 12.00 do 13.30 hod. aj z kupole hvezdárne Krajského osvetového strediska (KOS) v Nitre. Po koronavírusovej prestávke bude otvorená po dlhšom čase.

„Vo hvezdárni máme špeciálny solárny ďalekohľad, ktorý je uspôsobený na pozorovanie našej najbližšej životodarnej hviezdy,“ informuje KOS.

Týmto spôsobom je možné sledovať čiastočné zatmenie bezpečne. KOS tiež pripomína, že v žiadnom prípade nie je dobrý nápad pozerať sa v danom čase na Slnko voľným okom, ale ani priamo cez ďalekohľad a slnečné okuliare. „Odporúčame použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka z ďalekohľadu na papier, alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia Vaše oči pred poškodením,“ radí KOS.

foto: KOS v Nitre

Zatmenie Slnka bude možné 10. júna sledovať vďaka tomu, že sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku. „Keďže Mesiac bude v tom čase na svojej eliptickej dráhe okolo Zeme pomerne ďaleko od Zeme,  jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a aj počas najväčšej fázy zatmenia, nezakryje celý slnečný kotúč,“ vysvetľuje KOS. Na severozápade Slovenska Mesiac zakryje 12 % slnečného disku, na juhovýchode 9 %.

Zatmenie začne o 12.02 h, maximálna fáza má byť o 12.47 h a koniec zatmenia o 13.34 h.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password