Čerešňové námestie vo Vrábľoch zaplnila putovná výstava o silných osudoch 2. svetovej vojny

O tom, ako 2. svetová vojna ovplyvnila životy ľudí, sa dozviete na Čerešňovom námestí vo Vrábľoch.

V súčasnosti sú tu rozmiestnené panely putovnej výstavy s názvom Po 2. svetovej vojne. Stojí za ňou nezisková organizácia Post Bellum, ktorá od roku 2011 vyhľadáva a nahráva spomienky ľudí na výrazné momenty 20. storočia.

„Na štyroch veľkoplošných panelových vežiach si môžete pozrieť a prečítať príbehy 15 ľudí, ktorí prežili holokaust, bojovali na našu slobodu v SNP a ďalšie silné osudy,“ uvádza mesto Vráble.

„Ide o 15 príbehov ľudí, ktorí prežili 2. svetovú vojnu. Profily tých, ktorí prežili peklo, sú umiestnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach. Autorom portrétov je fotograf Tomáš Halász a grafiky Bojovník proti fašizmu je Matúš Maťátko,“ približuje Post Bellum.

Medzi zobrazenými príbehmi nájdete napríklad osud Marty Szilárdovej, ktorá prežila geto, koncentračný tábor Auschwitz a pochod smrti. „Ďalším hrdinom novej výstavy je právnik a novinár, väzeň v koncentračnom tábore a partizán Otto Šimko. V roku 2017 dostal Cenu pamäti národa,“ dopĺňa Post Bellum.

Hlavným cieľom neziskovej organizácie je dokumentovať, vzdelávať a rozprávať príbehy pamätníkov. Domnieva sa, že poučenie z histórie môže byť také silné, že má šancu zabrániť návratu niektorej z totalít 20. storočia.

Výstava bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Na Čerešňovom námestí ju môžete vidieť do 18. júla.

foto: FB Post Bellum SK/Príbehy 20. storočia

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password