Budovy a mosty sa rozsvietili na modro

Celosvetovú kampaň si už niekoľko rokov pripomíname vždy 2. apríla vďaka Organizácii spojených národov a organizácii Autism Speak.

Mestá na Slovensku aj v zahraničí si včera rozsvietením svojich dominánt pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme. K Opere v Sydney, soche Ježiša Krista v Rio de Janeiro, Bielemu domu alebo Bratislavskému hradu sa aj tento rok pridala Nitra. Modrou farbou sa po zotmení rozsvietili hneď dve známe miesta.

V Komárne sa do modrej farby odelo Súsošie svätej Trojice v centre mesta.

V minulom roku to bola budova Dôstojníckeho pavilónu ,natretáʻ modrou farbou, aby upútala pozornosť ľudí a zvýšila povedomie o ľuďoch s autizmom,“ uvádza mesto Komárno. Tento rok bola vzhľadom na aktuálnu situáciu vysvietená historická pamiatka viažuca sa na epidémiu, ktorá pred 310 rokmi postihla Komárno. „S vírusom bojujeme aj dnes, ale veríme, že onedlho znova ľudia zaplnia ulice Komárna,“ dodáva mesto. Dotknuté rodiny iste potešili aj balíčky s čokoládou a rúškami.

Nitra si autizmus, ktorý ovplyvňuje približne 70 miliónov ľudí na svete, pripomenul rozsvietením Chrenovského mosta a Divadla Andreja Bagara.

Súčasný život, v ktorom čelíme celosvetovej pandémii ochorenia COVID-19, izoloval deti s autizmom do domáceho prostredia. Narušil sa tým ich denný režim, čo je pre nich veľmi ťažké a stresujúce. Rovnako je toto obdobie náročné aj pre ich rodičov,“ vyjadrila sa pre radnicu Erika Čaládiová, učiteľka zo Špeciálnej základnej školy pre žiakov na Mudroňovej ulici v Nitre.

Prečo práve modrá farba?

Podľa webu rozsvietmodru.sk, ktorý na Slovensku šíri povedomie o autizme je modrá farba symbolom komunikácie. Práve tá je pre spomínanú vývinovú poruchu podstatná.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password