Písal sa rok 1927 keď vo februári prišlo k odkúpeniu mestských pozemkov v centre mesta pri vtedajších Masarykových kasárňach. Pozemky odkúpila Telovýchovná jednota Sokol, ktorá vznikla ešte v roku 1919, za účelom postavenia reprezentačnej budovy. V lete 1927 bola vypísaná užšia súťaž na vypracovanie projektu budovy, do ktorej boli pozvaní František Krásny a dvojica Jindřich Merganc a Otmar Klimeš. Víťazom súťaže sa stal František Krásny, ktorého návrh bol uverejnený v spolkovom periodiku Zobor v mesiacoch október-november. Budova sa až na niektoré malé odchýlky vybudovala podľa tohto návrhu a je preto otázne, ako prišlo k zámeru postaviť na parcelách stavbu pre všetky tri inštitúcie, ktoré v nej napokon sídlili – Sokolovňa, Národný a Roľnícky dom. V odvolaní Petra Rovnianeka, vtedajšieho člena mestského zastupiteľstva v Nitre, sa spomína, že Družstvo Národného Domu uvažovalo o odkúpení daných pozemkov ešte v roku 1925. Mesto však vtedy kúpu odmietlo. Družstvo a sokolská jednota sa preto mohli dohodnúť na spolupráci a rozšíriť projekt aj o postavenie Národného domu. Sú to však iba domnienky, ktoré v súčasnosti nemožno potvrdiť.
Stavba sa začala 27. mája 1928 a podľa januárového čísla časopisu Zobor v roku 1929 bola stavba až na malé detaily dostavaná. Slávnostné otvorenie Národného domu, Roľníckeho domu a Sokolovne prebehlo 31. augusta a 1. septembra 1929.
Národný dom bol situovaný do prednej časti pozemku pri hlavnej ceste, ktorý obsahoval reštauráciu na prízemí a hotelovú časť na dvoch poschodiach. Sokolovňa obsahovala telocvičňu, kino v suteréne, knižnicu a čitáreň na prvom poschodí a administratívne priestory na poschodí druhom. Podkrovie slúžilo ako byty pre personál kina, hotela a reštaurácie. Z južnej strany bol pripojený objekt Roľníckeho domu.
Telocvičňa sa využívala aj na rôzne divadelné predstavenia alebo činohry Slovenského národného divadla. 20. decembra 1938 však bola činnosť Telovýchovnej jednoty Sokol v Nitre zakázaná a jej pozemky a majetok zabrala Hlinkova garda, ktorá objekt využívala ako zberný tábor. Po vojne sa budova znovu využívala na divadelné predstavenia. Od roku 1950 tu sídlilo Nitrianske krajové divadlo, neskôr premenované na Divadlo Andreja Bagara. V roku 1992 sa DAB presťahovalo do novostavby na Svätoplukovom námestí a do budovy bývalej Sokolovne sa nasťahovalo Staré divadlo v Nitre.
Po druhej svetovej vojne prešla budova viacerými rekonštrukciami, tá posledná bola v rokoch 2008-2009. 13. marca 2009 bolo divadlo premenované na Staré divadlo Karola Spišaka v Nitre, na počesť jeho dlhoročného riaditeľa.
Viac o histórií tejto budovy sa dozviete si môžete prečítať priamo na webových stránkach divadla.
Zdroj: theatre-architecture.eu