Botanickú záhradu v Nitre skrášli projekt Rozárium (FOTO)

V plnej kráse si ho budú môcť návštevníci pozrieť budúci rok.

Rozárium bolo v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vybudované v roku 2012. Tento rok dostalo prostredníctvom grantového programu Mením moje mesto šancu na rozšírenie a dotvorenie. Za autorstvom projektu stojí riaditeľka Botanickej záhrady Erika Mňahončáková. „Rozárium je koncipovaná ako náučná a osvetová expozícia kráľovnej rastlín. Hlavnou myšlienkou je priblížiť šľachtiteľov z rôznych krajín. Vysadené ruže od poľských šľachtiteľov nemajú príliš dlhú históriu, ale šľachtitelia ako Żyła, Rojewski patria medzi profesionálov v šľachtení ruží,“ priblížila myšlienku projektu riaditeľka.

Situácia súvisiaca s koronavírusom zasiahla aj tu, na realizácii sa podieľali výlučne zamestnanci Botanickej záhrady. Krásu Rozária si návštevníci naplno vychutnajú budúci rok.

Rozárium a ďalšie kvitnúce záhony/4. september 2020 (zdroj: NH)

Erika Mňahončáková informuje, že vzhľadom na aktuálnu situáciu je park momentálne zatvorený. S realizáciou a výsledkom projektu je však spokojná. Očakávania sa naplnili, dá sa predpokladať, že naplní aj očakávania návštevníkov. „Veríme, že budúci rok bude už priaznivejšia situácia a návštevníci si budú môcť vychutnať krásu ruží, ako aj posedieť pod korunami stromov s pohľadom na rozkvitnuté rozárium,“ dodala riaditeľka.

Ruže sú v tomto období pripravované na zimu vyzretím pletív, dreva a nové ruže sa zakoreňujú.

Budúcoročný rast a kvitnutie závisí práve aj od správneho zazimovania. Podľa vedenia Botanickej záhrady majú projekty podporované programom Mením moje mesto pozitívny ohlas a podobné aktivity plánuje aj v budúcnosti. Napriek zatvoreniu sa snaží dostať bližšie k návštevníkom aj cez sociálne siete, vďaka tomu sa môžete pozrieť, ako vyzerala jeseň v záhrade.

Jeseň v Botanickej záhrade SPU (zdroj: Youtube Jozo GNR)

Tento rok už krásu ružovej záhrady síce naživo neuvidíte, no my sme ešte stihli zachytiť niekoľko kvitnúcich ruží.

Nájdete tu ruže moderné napríklad sadové či popínavé, ale aj historické ruže pestované pred rokom 1867, ktoré sa vyznačujú plnými, často voňavými kvetmi. Sú tu tiež botanické pôvodné ruže, ktoré sú základom pre šľachtenie zaujímavých odrôd.

zdroj foto: FB Botanická záhrada SPU

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password