Zberateľská bankovka Jozef Bednárik

Unikátna eurobankovka s podobizňou Jozefa Bednárika, ktorá vychádza v limitovanom počte 10-tisíc kusov sa dostane do predaja už tento piatok 20. decembra 2019 od 9.00 hodiny.

„Záujemcovia si bankovku budú môcť osobne zakúpiť v Divadle Andreja Bagara v Nitre za cenu 2,50 eur. Podmienky predaja budú zverejnené v stredu 18. decembra 2019,“ informovalo DAB v Nitre.

V nitrianskom divadle pôsobil Jozef Bednárik z celej svojej profesionálnej divadelnej kariéry najdlhšie obdobie. Začínal v ňom v roku 1971 ako herec, stal sa tu z neho profesionálny režisér a nakoniec v ňom uviedol aj najviac svojich slávnych činoherných aj muzikálových réžií.

Jozef Bednárik (1947 – 2013) je prvou slovenskou osobnosťou z oblasti dramatických umení, ktorá sa objaví na suvenírových bankovkách.
zdroj: fb Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Práve vďaka jeho výnimočnému režijnému rukopisu a umeleckému formovaniu celej jednej hereckej generácie nitrianskeho divadla sa 80. roky považujú za zlatú éru Divadla Andreja Bagara v Nitre.

„V jubilejnej 70. divadelnej sezóne si jeho jedinečnú osobnosť pripomíname vydaním originálnej suvenírovej bankovky s ilustráciou od akad. maliara Stanislava Lajdu, osadením busty od akad. sochára Milana Ormandíka v priestoroch divadla, vyrytím jeho mena do mramorovej Steny slávy vo foyer nitrianskeho DAB či poštovými známkami, ktoré sa objavia na divadelných novoročných prianiach,“ doplnilo DAB v Nitre.

Na jar si jeho tvorbu a kultovú inscenáciu Dom Bernardy Alby divadlo pripomenie uvedením novej inscenácie DOM.

Bankovky označené rokom vydania a poradovým číslom série sa v limitovaných nákladoch vyrábajú v spoločnosti Oberthur Technologies Paríž, ktorá vyrába aj pravé eurobankovky. „Filozofiou takýchto bankoviek je zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o najzaujímavejších kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Edícia unikátnych bankoviek je tak poctou jednému z najvýznamnejších slovenských divadelných hercov a režisérov.

Televízia Nitrička

Forgot Password