Ako na Nový rok…

Posledný aj prvý deň v roku sú opradené mnohými poverami. Tie sa môžu od kraja ku kraju líšiť, avšak podstata ostáva rovnaká. Ak človek (ne)spraví to alebo ono, ponesie následky.

Silvestrovské oslavy sú vlastne oslavy Nového roka. Spravidla sa konajú v posledný deň roka Gregoriánskeho kalendára – 31. decembra. Už v roku 46 pred naším letopočtom Július Cézar zaviedol nový kalendár, v ktorom tento rímsky panovník ustanovil 1. január prvým dňom nového roka. Posledný decembrový deň je zas v rímskej liturgii zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I. Napriek tomu sa tieto dni často spájajú s mágiou.

Ľudia odjakživa túžili vstúpiť do nového roku lepšie, a tak vznikli povery a tradície, ktoré im mali k šťastnému začiatku dopomôcť.

Mnohé veci vykonané v predvečer Nového roka však mohli priniesť aj veľké nešťastie. Na Silvestra sa napríklad neodporúčalo nič nosiť ani používať prvýkrát. Poverčivé dievčatá by teda nemali na silvestrovskú párty nakupovať nové oblečenie. Nemusí sa to oplatiť. Minimálne finančne. Až absurdne môže znieť zásada nedotýkať sa gombíkov. Naši predkovia verili, že niečo tak malé a užitočné dokáže preniesť staré problémy aj do ďalšieho roka.

Zdroj: Pixabay.com

Rovnako neprípustná bola oprava topánok. Dámy, ktorým sa na Silvestra zlomil opätok, mali problém. Opraviť si ho mohli dať až po Novom roku, inak by si spolu s opravenou topánkou priniesli domov aj smolu. Stará tradícia tiež hovorí, že ak si od 31. decembra do 19. januára človek požičal peniaze, chýbali mu po celý rok. Tento priestupok sa dal vyvážiť mincou vo vrecku. Ten, komu nechýbala počas novoročných osláv, mal hojnosť celý nasledujúci rok.

Zdroj: Pixabay.com

Pozitívne myslenie je dôležité po celý rok. Avšak na Silvestra si aj slovíčkom „nie“ môžete podľa pohanských zvykov privolať smolu. Ak chcete, aby sa vaše novoročné priania vyplnili, musíte ich vysloviť bez záporu.

Na Nový rok zas nesmela chýbať šošovica pod tanierom – privolávala bohatstvo. Všade muselo byť čisto a v žiadnom prípade sa nesmela prať ani vešať bielizeň. Hrozilo, že niekto z rodiny zomrie ťažkou smrťou. Z rovnakého dôvodu sa nezametalo von z miestnosti, ale len do rohov.

Navyše, každá domáca práca mala rodine privodiť smolu – gazdinky si zašili, vymyli alebo ustlali šťastie.

„Ako na Nový rok, tak po celý rok,“ vraví jedna z najznámejších povier. A tak by ľudia mali byť v tento deň dobre naladení a mierumilovní. Človek by sa mal jednoducho správať tak, ako v celom nasledujúcom roku.

Povier je naozaj mnoho. Kto sa chce nimi riadiť, musí byť naozaj veľmi obozretný, pretože si často protirečia. V jednej sa však zhodnú takmer všetci. Ten, kto to na Silvestra preženie s alkoholom, na Nový rok uvidí opicu. A nie hocijakú, ale riadnu, novoročnú.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password