Aj v tomto čase ukladajte odpad správne

Niektoré druhy odpadov nechávajú komunálne služby pred spracovaním nedotknuté.

Komunálne služby pravidelne zabezpečujú vývoz odpadov. „Smetiari“ teda patria napríklad popri obchodoch, poštách, hromadnej doprave či zdravotníkoch ku skupine, ktorá stále poskytuje svoje služby verejnosti. Nitrianske komunálne služby obyvateľom mesta pripomínajú, aby odpad ukladali správne. Nemali by ste ho nechávať vedľa kontajnerov, predídete tak šíreniu nákazy alebo prípadnej ďalšej manipulácii.

Snažte sa produkovať menej odpadov.

„Nakupujte len nevyhnutné veci, aby ste čo najviac predchádzali vzniku odpadu a ešte viac dbajte na to, aby ste triedili správne a do triedeného zberu vyhadzujte len poriadne stlačené plastové fľaše, krabice, plechovky, či nápojové kartóny,“ zdôrazňujú komunálne služby.

O správnej likvidácii jednorazových rúšok a iných ochranných prostriedkov sme už písali vyššie. „Najlepšou možnosťou je ich po zložení vložiť do plastového vrecka, umyť si ruky, odhodiť vrecko do zmesového odpadu a opätovne si poriadne umyť ruky a postupovať podľa hygienických pravidiel,“  opisujú postup Nitrianske komunálne služby. Podľa hovorcu Nitry Tomáša Holúbeka hygienici smetiarov upozornili, že vírus sa najdlhšie drží na plastoch. Na plastových povrchoch údajne môže koronavírus prežiť aj 4 dni. „Plastové odpady predtým, ako idú na spracovanie, necháva NKS štyri dni nedotknuté,“ vysvetlil postupy NKS hovorca mesta.

Ešte opatrnejší by ste mali byť, ak ste v povinnej karanténe. V prípade nákazy by podľa NKS mohol nastať problém s vývozom odpadov.

NKS radí odpad vkladať do plastového vreca na odpadky a po každom použití ho riadne zviazať. Po naplnení vrece vložte do ďalšieho vreca a takto uložený odpad držte doma minimálne 72 hodín alebo do doby, kým sa dozviete výsledky testov na koronavírus. „Až po uplynutí 72 hodín alebo oznámení negatívnych výsledkov je možné tento odpad umiestniť do zberných nádob, aby sa čo najviac predišlo ďalším možným nakazeniam,“ spresnili Nitrianske komunálne služby.

Kompostáreň a zberné dvory museli zatvoriť.

Komunálne služby ponúkajú odvoz odpadu zo zelene v prípade záujmu prostredníctvom veľkoobjemných kontajnerov iba za náklady za zvoz. Fakturované vám teda budú iba najazdené km. Pre bližšie informácie a objednávky volajte na tel. číslo 0902 999 555 alebo e-mail: halla.m@nks.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password