Podoby súčasnosti: Retro štýl

Zlaté 60. roky sú späť v modernom nádychu.

Šesťdesiatky neboli len érou Hollywoodu, literatúry či politiky. Dominovala v nich aj prítomnosť slobody, uvoľnenia či neviazaného životného štýlu. Do popredia sa dostáva hnutie hippie, ľudia sú stále viac zameraní na svoj vnútorný život a bojujú proti vojne. Vo svojich domoch sa nechcú cítiť strojene alebo upäto. Majú chuť pozývať priateľov na večierky, vernisáže, filmové maratóny alebo len tak relaxovať pri aperitíve.

Pixabay

Tomu všetkému sa prispôsobil aj dizajn, ktorý začal prekvitať – doslova. Okrem kvetinových doplnkov sa kvietky v rozpuku nachádzali aj na návlečkách, nábytku, oblečení atď. Svoj prím zohrávali aj sýte farby ako červená, žltá, oranžová a iné odtiene Slnka. Vzory v podobe pásikov, kvetín, geometrických tvarov sa zrazu kombinovali vo veľkom. Nič nebolo nemožné.

Pixabay

Nábytok zastával teóriu – čím výraznejšie, tým viac modernejšie! Prejavovalo sa to nielen v zaoblenom tvare predmetov dennej potreby ako sú skrine, posteľ, gauč a podobne, ale aj v použití plastov. Tie boli zrejme všade, kde sa dalo. Plastové mohli byť drobnosti ako sošky, lampy, riady alebo kvetináče, no nič by sa nestalo, keby tento materiál zastával aj väčšie kúsky nábytku ako napríklad stoličky. Niet pochýb, že táto dizajnová vlna útočila na všetky naše zmysli. Už len tvrdenie, že každý kus dnes už retro nábytku kričí a chce zaujať ústrednú pozornosť s iným kúskom vo vašej domácnosti, jasne napovedá, že milovníci minimalizmu by sa zrejme necítili v blízkosti retra práve pohodlne.

Dnes sa retro vracia na výslnie, ak ste milovníkom tejto éry, okrem spomínaných tipov môžete navyše:
• kombinovať rôzne textílie, tvary či štýly – koberce z umelých kožušín nie sú zakázané,
• podlaha zo šachovnice zaujme hneď,
• použiť komplementárne farby – jedna farba podporí druhú, napríklad horčicovo žltá a kráľovská modrá,
• siahnuť po doplnkoch v podobe lávovej lampy, pochrómovaných stoličiek, záclon z korálikov, vinylových platní pripevnených na stenu, obrazov ikonických postáv danej doby a rôzne iné vychytávky.

Pixabay

Retro sa hodí pre energických, slobodomyseľných a uvoľnených ľudí, ktorí milujú spoločnosť a návštevy. Ako sa naň pozeráte vy?

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password