Aj čokoláda má svoj deň

7. júla 1550 sa na pultoch obchodov v Európe po prvýkrát objavila čokoláda. Dovezená bola od mexických Indiánov.

Jedna z najpopulárnejších sladkostí na svete dnes slávi svoj deň. Kvalitná čokoláda je okamžitým zdrojom energie pre telo i dušu, pomáha odstraňovať napätie i stres a zároveň vyvoláva v človeku príjemné pocity aj pokoj. Nie nadarmo si ju denne vychutnáva takmer miliarda ľudí.

Čokoláda do roka slávi hneď niekoľko dní. Siedmy november patrí mandľovej, 13. septembra si pripomíname Medzinárodný deň čokolády, no a dnešok je v slovenskom kalendári zapísaný ako Svetový deň čokolády.

Foto: Pixabay.com

Obľúbená maškrta žne úspech na všetkých úrovniach. Má svoje dni, festivaly a jej výrobou sú preslávené mnohé krajiny. Medzi najväčších konzumentov čokolády patria Švajčiari, ktorí každoročne spotrebujú približne 9 kilogramov čokolády na hlavu. Na výrobu 450 gramov tmavej pochúťky sa pritom spotrebuje približne 400 kakaových bôbov. Avšak úsilie sa určite oplatí, už len vôňa čokolády zvyšuje množstvo mozgových vĺn tetha, čo vedie k celkovej relaxácii. Zaujímavosťou je, že čokoláda sa začína topiť už pri teplote 32⁰C, vďaka čomu si môžeme naplno vychutnávať jej lahodnú chuť. Aztékovia si ju dokonca vážili natoľko, že kakaové bôby používali ako platidlo.

Foto: Pixabay.com

Viete, že aj konzumácia čokolády môže byť smrteľná? Kritické množstvo pre človeka predstavuje okolo desať kilogramov.

Najväčšia čokoládová tyčinka vážiaca 5,792 kilogramov je teda ešte v norme. No aj keď dnes táto sladká pochutina slávi svoj deň a vychutnať si ju môžeme o niečo intenzívnejšie, netreba zabúdať ani na zdravú mieru, inak nám rúčka na váhe veľmi rýchlo všetky prehrešky spočíta. Nezabudnite preto ani na fakt, že  biela čokoláda vlastne čokoládou nie je – neobsahuje žiadne kakao.

Foto: Unsplash.com

Na záver máme pre vás jeden tip: Ak máte doma oranžový hrnček, skúste si horúci dúšok energie vychutnať práve z neho. Podľa vedcov oranžová farba umocňuje lahodnú čokoládovú chuť.

Foto: Unspalsh.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password