V predchádzajúcej časti sme si spomenuli základné a populárne žánre hier, príspevok nájdete tu. Dnes si predstavíme ďalšie kategórie, ktoré ovládli svet virtuálnej reality.

Celkovo šiestym žánrom v poradí sú tzv. Simulátory. Ako už z názvu vyplýva, snažia sa simulovať/napodobňovať našu realitu. Simulátory majú niekoľko podkategórií: športové, letecké, vlakové, automobilové – pretekárske ako Need for Speed, obchodné, alebo simulátory čo napodobňujú skutočný život – Sim city, Sims.
Siedme sú Stratégie. Ich podstatou je vybudovanie hlavnej základne. Okrem nej postupom času pribúdajú do osídlenia ďalšie stavby (regrúty), ktoré môže hráč časom vylepšovať (upgreadovať). Každá stratégia má za úlohu okrem vytvorenia fikčného herného územia bojovať proti nepriateľskej strane – treba zničiť jeho hrad, základňu, sídlo a aj jeho avatarov, ktorí môžu so sebou niesť celú armádu. Okrem toho je často nutné nájsť a obsadiť bane s nerastnými surovinami a odhaľovať skryté územie na mape. Stratégie sú populárne po celom svete a dajú sa hrať aj online – Heroes of Might and Magic, Rome: Total War či séria Warcraft sú len jedny z mnohých strategických hier.
Heroes OMaM 2 Heroes OmaM 5
Ďalší, v poradí ôsmy videoherný žáner, sú Casual hry. Casual – po anglicky príležitostný, náhodný, neformálny, sú jednoduché hry, ktoré môžeme stiahnuť a hrať off-line alebo on-line. Sú jednoduché na pochopenie, nezaberajú priveľa miesta a majú hlavne zabaviť. Nemajú žiadny konkrétny cieľ, poväčšine ide o nazbieranie čo najväčšieho skóre.
Deviate a posledná kategória sú spomínané Online hry, čiže hry, ktoré hráme pomocou internetového prehliadača. Majú množstvo podžánrov a taktiež môžu obsahovať prvky RPG. Obľúbená onlinovka je slovenská hra Biosector či AgeCraft.