50. týždeň: Vianočné korona-bláznenie

Kiež by sme sa aj tento rok mohli sťažovať len na tradičnú nákupnú horúčku…

Na začiatku sme si mysleli, že postačia dva týždne. Štrnásť dní a z korony sa stanú len horké spomienky. A kde sme dnes? Po „karanténnej“ Veľkej noci a „zrušených“ Dušičkách nás čakajú obmedzené Vianoce. Paradoxne, možno práve toto uzavretie bude bolieť najmenej. Vianoce sú sviatkami, ktoré by sa mali tráviť v kruhu rodiny pri rozprávkach alebo s vianočnou knihou v ruke a s poriadnou porciou zemiakového šalátu na stole. Silvester možno niektorých zamrzí, ale prežijeme to. Viac či menej je okolnosťami uplynulého roka k skromnosti motivovaný každý. A hoci si na námestí nevychutnáme maltézsky punč a pri objednávaní darčekov musíme o čosi viac sledovať termíny dodania, Vianoce stále ostávajú najkrajšími sviatkami roka. Nie však kvôli pozlátku, ktoré sa ligoce v každom výklade, ale vďaka vám – ľuďom so srdcom na správnom mieste. Možno ste nestihli Mikuláša a hneváte sa, lebo prišiel tajne (mimochodom, aj skutočný sv. Mikuláš obdarovával zahalený rúškom tajomna), no ste podobne ako on ochotní pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú. Darujete vlastnú krv, či kus zo svojho obetiam domáceho násilia alebo prispievate v aukcii pre Sofinku… Nezištná pomoc, to je to skutočné kúzlo, na ktoré všetci čakáme. Veď kedy, ak nie teraz dvojnásobne platí: „Tvoje je iba to, čo dávaš.“

Možno ste si všimli, že v skutočnosti o pravej vianočnej pohode nemôže byť ani reč. Situácia sa vyostruje na všetkých frontoch. To práve „korona-bláznenie“ však ešte len príde. Gastro prevádzky aj fitnescentrá majú obmedzení dosť, záujem o predvianočné otváranie škôl veľký nie je, pripravovaný lockdown tlačí ľudí do kúta a situácia v Nitre sa napriek dobrým štatistikám sezónnych ochorení zhoršuje, následkom čoho pribúdajú bezplatné testovacie miesta na COVID-19. Negatívny test je potrebný už takmer všade – na lyže, do práce aj na zastupiteľstvo. Mimochodom, to urobilo vo štvrtok zásadné rozhodnutie. Poslanci usúdili, že príležitosť robí gamblera a hazardu v Nitre dali po vyčerpávajúcej diskusii definitívne stopku. Teraz už len ostáva dúfať, že Úrad pre reguláciu hazardných hier podobne ako v utorok všetky nelegálne stroje včas odhalí.

Na území mesta vznikne 10 meteostaníc, škôlkari na Piaristickej sa môžu tešiť z novej telocvične, Regenerácia Mikovíniho ulice pokračuje revitalizáciou vnútrobloku, archeológovia sa tešia z unikátneho nálezu a Fyzikálny adventný kalendár UKF žne nevídaný úspech. Tieto a mnohé iné témy sme pre vás pripravili v uplynulých dňoch. Počuli ste napríklad o novej výstave „Do prírody galérie“ alebo o kamióne, ktorý sa so svojím živým nákladom prevrátil len kúsok od Nitry? Zaujať vás mohla i bankovka s vyobrazením Nitrianskeho hradu a na blížiace sa povinnosti sme upozornili článkom o nutnosti podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Nezabudli sme ani na štatistiky. Na Slovensku je do zisťovania rodinných rozpočtov zapojených 308 samospráv, medzi nimi i Nitra. Nebuďte preto veľmi prekvapení, ak vám na dvere zaklope zamestnanec Štatistického úradu a spýta sa na vaše príjmy a výdavky. Nie je to prehnane zvedavý občan, robí si len svoju prácu rovnako, ako dvaja tínedžeri, ktorí si od náhodných okoloidúcich v uliciach Nitry pýtali cigarety. Výsledky tohto odvážneho experimentu odhalili, žiaľ, naozaj smutné skutočnosti. Presvedčiť sa môžete sami.

Spod rúšok trčia ľuďom oči, z ktorých badať stres a paniku – vianočné „korona-bláznenie“ eskaluje a nikto to, nanešťastie, nevie zastaviť. Celá táto šialená situácia pripomínajúca scenár katastrofického filmu trvá jednoducho pridlho. Ale čo sa dá robiť? Musíme zaťať zuby a vydržať. Všetko je predsa len obdobie… A ak máte niekoho, kto sa za vás v ťažkých chvíľach postaví, je to dvojnásobná výhra. Len málo vecí je viac uspokojivých, ako nezištná pomoc.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password