Mikuláš existoval: Ako to bolo naozaj?

V predvečer sviatku sv. Mikuláša si všetky deti poctivo čistia čižmičky, dávajú si ich do okien a čakajú, čo sa stane. Nájdu ich ráno plné sladkostí alebo uhlia? A vedeli ste o tom, že Mikuláš nie je len bájna postava? Štedrý muž skutočne existoval – dnes je vyhlásený za svätého.

Svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie. Začiatkom 4. storočia bol ustanovený za biskupa v Myre. Počas jeho života sa konalo veľké prenasledovanie kresťanov. Samotný Mikuláš bol väznený v nemilosrdných podmienkach. Nestratil však na duchu a v srdci si zachoval lásku. Na slobodu sa dostal vďaka Milánskemu ediktu, ktorý vydal cisár Konštatnín. Ľudia si ho veľmi obľúbili najmä kvôli jeho štedrosti, dobrote a obetavosti. Zomrel 6. decembra, približne v rokoch 345 až 352.

K svätému Mikulášovi sa viaže niekoľko legiend.

Mikuláš sa o svoje živobytie vôbec nemusel báť, rodičia mu po smrti zanechali veľký majetok. On sa však rozhodol všetko darovať chudobe.

Prvý, azda najznámejší skutok, o ktorom sa dočítame v starých knihách je, že zachránil tri chudobné dievčatá pred ich otcom. Muž prišiel o všetok majetok a v zúfalstve sa rozhodol dať dcéry do nevestinca. Keď sa o tom dozvedel Mikuláš, zabalil kus zlata do látky a tajne ho dal do okna. Spravil tak presne trikrát, aby mali všetky dievčatá dostatok zlata na veno a mohli sa vydať. Hovorí sa, že práve tu sa začala tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša. V mene tohto svätca sa veľakrát opakuje číslo 3. Z búrky na rozbúrenom mori zachránil troch námorníkov a pred nespravodlivou smrťou zachránil troch mladíkov.

Svätý Mikuláš sa stal patrónom detí, námorníkov, pekárov, lekárnikov, rybárov a majiteľov záložní.

Foto: ilustračné/pixabay.com

Televízia Nitrička

Forgot Password