Poslanci rozhodli: Hazard v Nitre končí

Finálnemu verdiktu predchádzala trojhodinová diskusia.

Mesto má opäť v platnosti všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu na území Nitry.

Dnes o tom na 25. riadnom zasadnutí mestského parlamentu rozhodli poslanci nitrianskeho zastupiteľstva. Na základe ustanovenia bude na území mesta platiť zákaz umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. Pre herne bude platiť aj zákaz ich umiestnenia v bytových domoch.

V rozsiahlej diskusii niektorí poslanci spochybňovali zmysel plošného zákazu hazardu v „kamenných“ prevádzkach a pripomínali, že gamblerov iba posunie k internetovému či nelegálnemu hazardu.

„Podľa môjho názoru tu nejde o ochranu ľudí. Ak by to tak bolo, zákon, ktorý prednedávnom prijal parlament, by zakazoval všetok hazard, napríklad aj internetový. Podporujem reguláciu, nie zákaz. Odstránením herní v Nitre vytlačíme iba problém za hranice mesta,“ povedal poslanec Ján Greššo. „Hazard a gamblerstvo je choroba a choroba sa lieči, nie zakazuje,“ doplnil poslanec Miloš Dovičovič.

K poslancom prehovoril i majiteľ kasín Róbert Vystavil, ktorý opakovane poslancov žiadal, aby svoje rozhodnutie dobre zvážili. Rozmach nelegálneho hazardu je podľa neho v prípade schválenia VZN reálna hrozba: „Vážim si múdrosť poslancov, ktorí ako povedali, nechcú tých ľudí hodiť do čiernej zóny, do online hazardu, ktorý je do dnes nekontrolovateľný.“ Jeho názor podporila i Dominika Lukáčová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier, ktorá vo svojom vystúpení zdôraznila najmä štatistiku preukazujúcu nárast zákazníkov online herní v čase uzavretia prevádzok počas koronakrízy.

Majiteľ kasín Róbert Vystavil pripomenul, že v zábavnom priemysle aktuálne pracuje 15 000 ľudí. Obáva sa, že Nitra svojím rozhodnutím spustí lavínu.

V diskusii sa spomínal aj výpadok v príjmoch mesta, ktoré príde po zákaze hazardu ročne o 650 000 eur.

Poslanec Roman Ágh v tejto súvislosti poznamenal, že podľa prepočtov na to, aby mesto mohlo na poplatkoch získať sumu 650.000 eur, museli hráči prehrať na území Nitry celkovo 21 miliónov eur. „Je teda na zváženie, či nám 650.000 eur v rozpočte stojí za to, že ľudia museli prehrať toľko miliónov,“ povedal Ágh.

Dnešného rokovania sa zúčastnili aj odborníci zo Sociálnej komisie, ktorí v rámci diskusie poslancom odpovedali na mnohé otázky. Podľa odborníčky na závislosti z organizácie Budúcnosť Ľuby Pavelovej sa problém hazardu nedá vyriešiť hneď, ale je potrebné spraviť každý krok, ktorý je možný.

Ľuba Pavelová počas vystúpenia na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

„Tým, že znížime dostupnosť, máme šancu znížiť aj vážnosť problému a výskyt závislosti na hazarde,“ pripomenula poslancom. „Môj postoj je jasný, nič sa nezmenilo. Pre mňa je hazard problém sociálny, ekonomický, rodinný, bezpečnostný, urbanistický. Myslím, že každé mesto sa zaobíde bez hazardu,“ reagoval na diskusiu primátor Marek Hattas. „Všetci vieme, že tu neriešime hazard ako taký. Nemáme pred sebou nič iné, iba to, či obmedzíme jeden druh hazardu. Keď máme pred sebou rozhodnutie, ktoré má aj odborné, aj správne opodstatnenie, tak prečo ho neurobiť,“ doplnil ho viceprimátor Daniel Balko.

Pred poslancami vystúpil aj aktivista Matúš Libant z iniciatívy Zastavme hazard. Ten zastupiteľstvu pripomenul, že už vlani petíciu za zákaz hazardu v Nitre podpísalo vyše 20 000 ľudí. „To je takmer 80 percent voličov v Nitre. Za posledné dva dni podpísalo zasa 4500 ľudí online petíciu za to, aby sa zákaz hazardu v mestskom zastupiteľstve schválil. Chcem preto vyzvať poslancov, aby sa spojili za dobrú vec. Cieľom je schváliť identické VZN ako vlani. Iný výsledok budeme považovať za ignorovanie vôle ľudí,“ povedal krátko pred hlasovaním Libant.

Za zákaz plošného hazardu v Nitre napokon zahlasovala väčšina mestských poslancov, proti nebol nik a piati sa zdržali.

Hlasovanie Mestského zastupiteľstva v Nitre o VZN č. 7/2020.

Nitra už raz hazard na svojom území zakázala. VZN prijala v júni minulého roka na základe petície, ktorú podpísalo vyše 23 000 ľudí. Neskôr však jeho znenie napadol okresný prokurátor a platnosť nariadenia v auguste 2019 pozastavil aj Krajský súd v Nitre. Národná rada SR však tento rok prijala zákon o hazardných hrách, ktorý obciam umožňuje zakázať umiestnenie herní a kasín na svojom území prostredníctvom VZN, aj bez petície občanov. Druhýkrát sa poslanci pokúsili VZN schváliť minulý mesiac. Ani tento pokus však nebol úspešný – poslanci vrátili materiál na dopracovanie. Definitívne rozhodnutie padlo až dnes, keď mestský parlament po vyčerpávajúcej diskusii napokon VZN schválil.

Televízia Nitrička

Forgot Password