43. týždeň: Sen či realita? Hlavne sa nehádať!

Spleť udalostí posledných dní vyvoláva vášnivé diskusie.

Niektorí vravia, že to čakali, iní sú prekvapení. Pandémia koronavírusu udrela na Slovensko silou, akú sme si pred rokom nevedeli ani predstaviť. Či už v jej ničivý potenciál veríte alebo nie, nič to nemení. Zasahuje do bežného života a ovplyvňuje dianie na všetkých úrovniach, následkom čoho problémy eskalujú. Dohadovať sa je zbytočné, musíme konať. Konáme:

Vyzerá to tak, že koronavírus je už naozaj všade a asi nie je potrebné vysvetľovať, ako prijaté nariadenia zasahujú do rôznych aspektov života. Nemocnica v Komárne pre súčasnú epidemiologickú situáciu urgentne potrebuje doplniť krvnú skupinu 0 Rh negatív a v kultúrnej oblasti herci Divadla Andreja Bagara napriek pozitivite svojho riaditeľa ďalej nacvičujú za zatvorenými dverami. Nová výstava v Nitrianskej galérii je dostupná bez vernisáže a spomienková omša za kardinála Korca sa musí zaobísť bez priamej účasti veriacich. Do prírody síce chodiť môžeme, no len v rámci okresu, preto výlety na hrady a hradiská mimo Nitru nie sú veľmi reálne. Ale to nevadí. Pamiatkový úrad v spolupráci s STU pracuje na zverejňovaní virtuálnych modelov, ktoré dokumentujú minulosť slovenských lokalít. Na menší výlet vám preto bohato postačia papuče a internet.

Paradoxom celej situácie je, že hoci realita nevyzerá ani trochu dobre (pripustil to dokonca aj Richard Sulík, keď počas rokovania ústredného krízového štábu oznámil, že „tie čísla sú desivé“) pandemický rodičovský príspevok končí. Za jeho ponechanie bojuje OZ Rodičia.sk a dovolávajú sa ho i oprávnení poberatelia. Rozhodnutie však zatiaľ zostáva v platnosti. Rodičia malých detí si ale od Nového roka predsa len polepšia – suma rodičovského príspevku porastie.

Finančná injekcia pomôže na svet i siedmim projektom na základných školách a dotácia ministerstva školstva v celkovej výške 750-tisíc eur zas umožní zriaďovateľom nakúpiť potrebné vybavenie pre školské jedálne. Počas návštevy SPU to povedal minister školstva Branislav Gröhling, ktorý zároveň prezradil, že spoločne s univerzitou pripravujú dva veľké projekty. Téma čerpania európskych peňazí sa zas stala predmetom diskusie poslancov NSK. Zhodli sa na tom, že nad procesom chcú mať aj naďalej kontrolu. Kraj tiež plánuje zlepšovať pripravenosť absolventov gymnázií na ďalšie štúdium a podľa požiadaviek trhu aj zavádzať na školách nové odbory.

Stopercentné sčítanie domov a bytov v Nitre, ukončenie revitalizácie vnútrobloku na sídlisku Diely, ale aj stotisícový podvod, auto v rieke a policajné hliadky v nitrianskom skateparku, ktorého návštevníci zrejme potrebujú neustály dohľad podobne, ako malí škôlkári. Život v Nitre sa nezastavil. Plynie so všetkým, čo k nemu patrí. Zo soboty na pondelok bude dokonca o hodinu dlhší. Nezabudni si prestaviť hodinky.

Odsudzujeme a kritizujeme našich predkov za skutky, ktorých sa dopustili v čase vojny, moru či normalizácie. Vravíme, že im nerozumieme a tvárime sa ako pokroková, múdrejšia a schopnejšia generácia. A potom, keď príde pár hraničných chvíľ a našou jedinou úlohou je držať spolu a chrániť sa navzájom – realita zrazu nie je taká ružová. Zlyhávame. Odhaľujeme svoje práve tváre, nadávame si a bez kúska empatie či citu urážame tých, ktorých situáciu vôbec nepoznáme. Kto z nás sa v poslednej dobe nestal terčom hejtu na sociálnych sieťach? Speváčku Dominiku Titkovú táto skúsenosť inšpirovala k pesničke. Počúvajte a premýšľajte…

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password