O titul Strom roka bojuje aj 350-ročná lipa z obce neďaleko Nitry

Oficiálne má 350 rokov, no podľa povestí a kroník je jej vek omnoho vyšší.

Do už tradičnej súťaže Strom roka je tento rok zapojených niekoľko stromov zo všetkých kútov Slovenska. Jedným z nich je aj lipa veľkolistá, ktorá už roky stojí a rastie pri kostolíku sv. Imricha v Štitároch, dediny vzdialenej približne 7 km od Nitry. Vzhľadom na vysoký vek, ktorého sa lipy dožívajú, nie je prekvapivé, že štitárskej lipe oficiálne priznávajú 350 rokov, kroniky a povesti však naznačujú oveľa vyšší vek. „V 15. storočí, na mieste terajšieho kostolíka, dal vystavať gróf z Dolnej Malanty kaplnku, kde vysadil lipu z vďaky za záchranu života jeho dcér, ktorým sa splašili kone zapriahnuté do koča,“ informuje Nadácia Ekopolis, ktorá súťaž Strom roka organizuje.

Z pôvodnej kaplnky sa časom stal kostol, no lipa si možno aj po rokoch pamätá na modlitby pocestných, obyčajných ľudí aj Mateja Korvína, ktorý tu v roku 1465 táboril, keď vyháňal husitov.

Lipa v súčasnosti dosahuje výšku 15 m a obvod 530 cm.

Ak vyhrá, nezíska iba hodnotný titul, ale aj odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur. Postúpi tiež do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú 300 eur, ktoré môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Anketa má svoj význam, upozorňuje na hodnotu a krásu stromov, prispieva aj na ich ošetrenie, ktoré pomáha k ich záchrane.

Bolo zvykom, že sme hlasovanie každý rok slávnostne odštartovali na festivale Pohoda. Tento rok si však všetci musíme poradiť s novou situáciou a naše plány pozmeniť. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť anketu online, no všetky spôsoby hlasovania i väčšina našich aktivít ostávajú rovnaké,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Odborná komisia z 23 prihlásených stromov vybrala 12 finalistov, o ich umiestnení môžete rozhodovať aj vy.

Na hlasujúcich čakajú odmeny za zapojenie do hlasovania a fotosúťaže Tour de Strom, ktorá prebieha na Instagrame. V hre je napríklad odborná prednáška arboristov o ošetrovaní stromov. „Nezabudli sme ani na školy, pre žiakov začne súťaž v septembri. Pre všetkých máme pripravené milé ceny z našej nadácie a odmeny, knižných poukážok do Artfora, sa dočkajú i traja nominujúci a traja hlasujúci,“  hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Hlasovať je možné na webovej stránke www.ekopolis.sk, na sociálnej sieti Facebook, formou SMS, alebo formou oficiálneho hlasovacieho lístka v časopise Krásy Slovenska. Osemnásty ročník súťaže trvá do konca septembra, jej vyhodnotenie a ocenenie víťazov sa uskutoční na jeseň 2020. „Keďže anketa dosiahla svoju pomyselnú dospelosť, chystáme jej poriadnu oslavu, dodáva Ragalová.

zdroj foto: ekopolis.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password