34. týždeň: Leto poznačené pandémiou

Uplynulých sedem dní v Nitre zrkadlilo celospoločenské dianie aj nálady obyvateľstva.

Nebudeme si klamať, stále dominuje téma pandémie. Ani nie tak počtom nakazených (i keď aj tých je viac, ako by sme si priali), ale skôr jej dopadom na bežný život obyvateľov. Prispôsobujeme sa na všetkých úrovniach. Aktuálne najhorúcejšou témou sú školy. Ako bude vyzerať nový školský rok? Otvoria vysoké školy brány včas a za akých podmienok môžu svoje štúdium zahájiť zahraniční študenti? Otázok je, zdá sa, viac ako odpovedí. Známe fakty sme pre vás zhrnuli v niekoľkých článkoch.

Školstvo ale nie je jediná oblasť, ktorej chod je pre prebiehajúcu epidémiu narušený. S vírusom bojujú zdravotníci: komárňanská nemocnica apeluje na darcov krvi. Vzácnej tekutiny je pre nepriaznivú situáciu málo, primárka miestnej hematológie preto vyzýva dobrých ľudí, aby aj napriek obmedzeniam prišli do nemocnice a pomohli.

Obavy narastajú i vo verejnej správe. Časť nitrianskych poslancov intenzívne pociťuje nepriaznivý vývoj ekonomiky, žiadajú preto primátora, aby urýchlene zvolal mimoriadne zastupiteľstvo s jediným bodom programu – úpravou aktuálneho rozpočtu Nitry a prijatím úsporných opatrení. Hattas však o takomto postupe neuvažuje. Výpadok príjmu mesta pritom za prvý polrok 2020 predstavuje odhadom viac ako 6 miliónov eur, a to bez doplatku spoločnosti Arriva. Ten bol navyše dodatkom k zmluve medzi radnicou a dopravcom už raz znižovaný, následkom čoho neprebehla ani obnova vozidlového parku MHD. Autobusy starnú, ich priemerný vek aktuálne predstavuje nevyhovujúcich 13 rokov. Aby sa počas nadchádzajúceho plného chodu predišlo nevypraveniu spojov, Arriva plánuje zaradiť do prevádzky vozidlá z iných podnikov na Slovensku. Spoločnosť zároveň cestujúcej verejnosti pripomína zmenený okruh linky č. 4 a nedeľné obmedzenie linky č. 10.

Dobrou správou ale je, že začaté projekty sa pomaly doťahujú do konca. Dve okná na prvom poschodí mestskej tržnice sú už vymenené, ďalšia renovácia by mohla priniesť zväčšenie predajných miest aj výťah. Spojená škola na Slančíkovej ulici je vďaka podpisu zmluvy o spolufinancovaní zas o krôčik bližšie k výstavbe nového atletického oválu a na Nitrianskom hrade pribudla ďalšia novinka – pojazdná knižnica má verejnosti ponúknuť inšpiráciu i vhodné pozitívne príklady. Najviac nefalšovanej detskej radosti však iste prinieslo zrevitalizované detské ihrisko na Štefánikovej, ktoré pôvodne pustý priestor zmenilo na celkom pekný sídliskový areál.

Za zvyškom Slovenska jednoznačne nezaostávali ani policajné prípady z nášho kraja. Na obľúbenom kúpalisku v Podhájskej vo štvrtok opäť zasahovali envirokriminalisti. Dôvodom mal byť nelegálny odber termálnej vody a závažné znečisťovanie životného prostredia. Na problém si zarobila i partia mladých chlapcov. Policajti ich pri DAB chytili s fajkou a vreckom marihuany. Ak vám ich výhovorky prídu naivne smiešne, zrejme ste ešte nečítali článok o nitrianskych „špekulantoch“. Vyzerá to tak, že v niektorých prípadoch aj zdravý rozum berie nohy na plecia. Uvidíme, aké kuriozity prinesú nové pokutové bloky.

Potrápili nás búrky a zaplavené ulice, hygienici kontrolovali prevádzky so zmrzlinou, zatiaľ čo TV Nitrička skúmala trh s nehnuteľnosťami. Nitriansky hlásnik pripomenul čitateľom, že ako zamestnanci majú nárok na odchodné a upozornil vás aj na nástrahy horúčav v kombinácii s nevhodnou stravou. No asi najkrajšou správou bola informácia o vydarenom charitatívnom podujatí pre štvorročnú Viktóriu, ktorá trpí zriedkavým Rettovym syndrómom. „Ja som nečakala, že toľko ľudí príde podporiť moju Viki a som vlastne spokojná, prekvapená a vďačná,“ šťastne uzavrela mama malého dievčatka.

Tento víkend ponúkol turistický pochod pri príležitosti 76. výročia SNP aj tradičné Chrenovské stánky. Možno ste využili aj našich 5 tipov, prečo zostať cez víkend v Nitre. No aj keď leto pomaly (ale isto) končí, august ponúka ešte jeden prázdninový týždeň k dobru. Čo s ním? Ak vám zostalo nejaké voľno a chceli by ste s rodinou ešte niečo vidieť a zažiť, nemusíte chodiť ďaleko. Spoznajte okolie, navštívte múzeum v Mojmírovciach alebo sa vydajte spoznávať Zobor. Cestou môžno zablúdite k pamiatke, s ktorou sa spája hneď niekoľko legiend a prvenstiev. Počas aktuálnej sezóny navyše ponúka rodinám s deťmi náučný a zábavný program. Tušíte o akom mieste je reč?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password