foto: Ústava Slovenskej republiky a jej dvadsaťpäť rokov
Jediným bodom 5. schôdze Slovenskej národnej rady (SNR) bolo 31. augusta 1992 prijatie Ústavy Slovenskej republiky. Obdobie príprav v stredu 1. septembra 1992 zavŕšilo prijatie ústavy, ktorá bola podporená 114 hlasmi poslancov SNR.
„3. septembra 1992 ústavu slávnostne podpísali predseda SNR I. Gašparovič a predseda vlády SR V. Mečiar na Bratislavskom hrade (v dnešnej Sieni ústavy),“ uvádza sa v publikácii NR SR vydanej k 25. výročiu ústavy.
Ústava nadobudla platnosť 1. októbra toho istého roku, ale niektoré jej články nadobudli platnosť až po rozdelení federácie 1. januára 1993. V októbri sa zmenil aj názov Slovenská národná rada na Národná rada Slovenskej republiky.
„Je mi veľkou cťou a potešením, že po dvoch rokoch pandémie môžeme znova zorganizovať deň otvorených dverí,“ vyslovil pred krátkym časom predseda parlamentu Boris Kollár.
Historickú udalosť Slovenska si tak po rokoch pandemických opatrení mohla verejnosť pripomenúť aj počas dňa otvorených dverí v NR SR. Návštevníci si dnes môžu prezrieť vstupný foyer, rokovaciu sálu aj Bratislavský hrad, kde môžu navštíviť za bežných okolností verejne nesprístupnené reprezentačné priestory – Prijímaciu sálu, Veľkú rokovaciu sálu, Zrkadlovú sieň a Porcelánový kabinet, ktoré slúžia predovšetkým na prijímanie zahraničných ústavných činiteľov.
„Na Západnej terase Bratislavského hradu sa návštevníci budú môcť stretnúť so všetkými poslankyňami, poslancami a poslaneckými klubmi, pričom tam nájdu aj stanovištia poslancov a poslankýň, ktorí v súčasnosti nepôsobia v žiadnom poslaneckom klube,“ informovala NR SR.
Program doplnilo slávnostné vztýčenie štátnej vlajky SR, prehliadky vojenskej a policajnej techniky, diskusie, výstavy a tiež slávnostná schôdza NR SR.
Podľa Úradu vlády SR ústava definuje základné ľudské práva a slobody, zložky štátnej moci a fungovanie jednotlivých orgánov, definuje tiež, ako vznikajú zákony, ale ak jej podstatu nenapĺňajú ľudia, zostáva iba symbolom.