21. týždeň: Odsúhlasený návrat do škôl aj veľké upratovanie

Opäť sme o krok ďalej. Vo vzduchu sa mieša eufória s opatrnosťou. Čím sme žili tento týždeň?

Udiali sa veci, o ktorých sa oplatí vedieť. Začiatkom týždňa vláda oznámila dôležitú novinku – škôlky a školy na MDD otvárajú svoje brány. Rodičia však majú možnosť rozhodnúť sa, či svojej ratolesti tento návrat umožnia. Ak sa obávajú o jeho alebo vlastné zdravie, môžu si ho nechať doma a naďalej poberať OČR. Sú však aj takí, ktorým by sa spustenie vyučovania hodilo už dnes. Pre ich deti mesto od pondelka zriadilo centrum na Párovciach. Návrat do škôl však sprevádzajú viaceré obmedzenia a bezpečnostné opatrenia. Podrobné informácie sme pre vás spísali v článku nižšie.

Zodpovednosť prináša výsledky. Opäť sme o krok bližšie k normálnemu životu. V stredu Slovensko vstúpilo do poslednej známej – štvrtej fázy uvoľňovania protiepidemiologických opatrení. Závody spúšťajú výrobu, autoškoly opäť učia, na cestách stretáme čoraz viac taxíkov, otvárajú sa kiná, divadlá, obchodné centrá a čiastočne aj hranice. Dvadsiaty máj sa stal prelomovým – nosenie rúšok v exteriéri už nie je povinné, do normálneho režimu sa dostávajú i zubné ambulancie. V tejto fáze ostáva už len jediné: povedať Vďaka, Slovensko a vytrvaj.

Pandémia nepriaznivo zasiahla mnohých obyvateľov našej krajiny. Repatrianti často počúvajú negatívne komentáre spojené s ich návratom, okrem toho stále musia absolvovať povinnú štátnu karanténu, ktorá v týchto slnečných dňoch nie je práve príjemná, aj preto sa atmosféra na zoborskom internáte zhoršuje. Situáciu pomáhajú zvládať študenti i rôzne nadácie, spolky či organizácie, ktoré svojimi zbierkami darujú potrebné veci tým, ktorí sa vplyvom epidémie dostali do nepriaznivej životnej situácie.

Dá sa povedať, že v nepriaznivej životnej situácii, len trochu z iného uhla, sa počas koronakrízy ocitli alergici a astmatici. Vydržať v rúšku dlhší čas je pre ich zdravotné problémy takmer nemožné. V prípade kýchnutia či nebodaj zakašľania nie sú výnimkou ani pohoršené pohľady či slovné útoky. Pomoc prišla v podobe sponky na rúšku. Aké jednoduché, však?

Veľkou pomocou pre spoločnosť Arriva sa zas ukázal dotazník prieskumu spokojnosti cestujúcich. Svoj názor na kvalitu autobusovej dopravy stihlo zatiaľ vyjadriť vyše 7 000 respondentov. Ak ste tak ešte neurobili, nezúfajte, prispieť svojím názorom môžete aj naďalej.

Pohľad na tú istú vec sa môže rôzniť. Ako sa ľudovo hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Inak to nie je ani v Nitre. Vedenie mesta rozhodlo, že sa budeme uchádzať o titul Európske hlavné mesto. Zatiaľ, čo jedni sa tešia, druhí hromžia a varovným prstom poukazujú na finančnú náročnosť projektu, ktorého výsledok vôbec nie je istý. Iným príkladom môže byť parkovanie na Škultétyho ulici. Problém možno po rokoch (ne)riešenia nazvať obohranou pesničkou. Radnica teda k spokojnosti motoristov v týchto dňoch rekonštruuje pôvodné parkovisko a buduje nové, vďaka čomu vo vyťaženej lokalite pribudne niekoľko desiatok stojísk pre automobily. Aj v tomto prípade sú však obyvatelia ulice rozdelení na dva tábory – jeden iniciatívu víta, zatiaľ čo druhý s výstavbou nesúhlasí.

Ďalšou spornou témou sa stal elektrobicykel. Radnica tento týždeň jeden zaobstarala do svojho vozového parku. Využívať ho majú zamestnanci mesta, ktorí tým ušetria náklady na pohonné hmoty aj životné prostredie. Môžete hádať, čo si o tom myslia ľudia. Široká škále reakcií na seba skutočne nenechala dlho čakať.

Rovnako tomu bolo aj v prípade multifunkčných objektov na Svätoplukovom námestí. Mesto ich obstaralo ešte minulý rok, keď boli využité ako info panely. Dnes sú z nich lavičky, ale podľa mesta pokojne môžu byť aj ležadlá, stojany či stoly. Objekty však aj po roku vzbudzujú protichodné reakcie – ich dizajn, umiestnenie, využitie či cena jednoducho nesedia každému.

Základom takýchto sporov je prijať existenciu mnohých názorov a pochopiť, že len jeden správny alebo nesprávny neexistuje.

Sú to názory a sú odlišné rovnako, ako my ľudia. Hádať sa či osočovať niekoho len pre to, že má iné mienenie, je detinské a hlúpe. Rozumný človek to vie, správa sa slušne, neklame, neintriguje, ale múdro argumentuje.

Takýto prístup zaujali organizátori udalosti Pure nature day, keď sa podujali na „upratanie Slovenska.“ Zapojiť do užitočnej akcie sa môže každý. Stačí vziať vrece na odpadky a chodiť s otvorenými očami.

Počas potuliek prírodou však myslite na to, že je domovom rôznej zveri. Myšiarky ušaté či užovky nie sú nebezpečné. Čo robiť, ak sa s nimi stretnete, sa dočítate v našej poradni.

Rady, ako postupovať v prípade nájdenia dokladov, zas nájdete v texte nižšie. „Urobiť niečo dobré a pomôcť človeku, ktorý sa ocitol v nepríjemnej situácii je úslužné, no netreba zabúdať na platné zákony,“ píše vo svojom článku Barbora Blašková.

Pomáhať, chrániť a dozerať na poriadok v meste je úlohou polície. Lozenie po budovách sa síce môže zdať ako zábavné, no je aj trestné. Policajti to po únavnej hre na schovávačku vysvetlili dvom dospelým mužom aj niekoľkým mladistvým chlapcom. Ostáva dúfať, že výklad pochopili.

Uplynulý týždeň bol na udalosti bohatý. Pripomenuli sme si Svetový deň darcovstva materského mlieka, dozvedeli sa pôvod mena nášho mesta, predstavili sme vám novú online expozíciu a rodičov najmenších potešili správou o navýšení kapacity materských škôl. Na záver tak ostáva už len jediné – zaželať príjemné čítanie!

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password