(FOTO) Známu Vilu K na Kmeťkovej ulici chcú premeniť na centrum kultúry s možnosťou ubytovania

Jedna z najnámejších nitrianskych budov a národných kultúrnych pamiatok Nitry – Vila Kollmannovcov na Kmeťkovej ulici č. 22 sa dočká premeny, informovalo o tom Občianske združenie Vila K.

Národná kultúrna pamiatka vznikajúca v 30. rokoch 20. storočia má dostať novú podobu prostredníctvom projektu „Adaptácia Vily K na kultúrne centrum (akronym: VILA KULTURA)“. Podľa OZ bol projekt podporený z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

„Táto podpora nám umožní uskutočniť pamiatkovú obnovu objektu Vily K a jeho následnú premenu na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov,“ priblížilo plány OZ.

V najbližšom období budú prebiehať prípravy projektovej dokumentácie, verejných obstarávaní a pamiatkovej obnovy. Podľa nitrianskeho Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) bola už zrealizovaná napríklad obnova okenných výplní, pôvodných vstupných a interiérových dverí a Eslingerových roliet. „Obnovované pôvodné konštrukcie okien a vstupných dverí zostali zachované v celom rozsahu vrátane pôvodných vonkajších krídel, mechanizmov, kovaní a pôvodných profilovaných zasklení. Chýbajúce atypické kovania boli doplnené presnými kópiami,“ vysvetlila Zuzana Kramárová z KPÚ. Tieto úpravy boli vykonané s finančnou podporou dotačného mechanizmu Ministerstva kultúry SR „Obnov si svoj dom“.

Podľa KPÚ Nitra budova dodnes patrí k najkvalitnejším architektúram mesta.

Atypické architektonické riešenie funkcionalistickej vily s hlavným obytným podlažím postaveným na stĺpoch reprezentuje medzivojnovú architektúru na Slovensku. „Bola postavená v roku 1934 podľa návrhu významného architekta medzivojnového obdobia Oskara Singera ako rodinný dom pre zámožnejších obyvateľov mesta Nitra,“ dodáva KPÚ Nitra. V budove sa konalo už niekoľko komentovaných prehliadok, ktoré prilákali zvedavcov. Zatiaľ posledná prehliadka bola koncom septembra 2020 v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

foto: nh

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password