Zábava aj pôst. Čím sme žili tento týždeň?

Tešili sme sa na jar, no asi priskoro. Príroda nám opäť ukazuje svoju silu. Meteorologickými výstrahami sme začínali aj končili pracovný týždeň.

Slovensko sa v pondelok prebúdzalo so strachom. Silný vietor narobil obrovské škody. Popadané stromy, betónové stĺpy aj domácnosti bez elektriny hlásili takmer z každého kúta. Víchrica neobišla ani Nitru. Našťastie, škody neboli až také veľké – jedna odfúknutá strecha, prevrátený kamión a padnutý strom. V piatok nás ale silný vietor trápil opäť. Výstrahy boli vydané pre celé Slovensko, v Nitre hrozila aj poľadovica.

Jar je však už za dverami, kalendár sa nedá oklamať. Obdobiu nerestí a zábavy je koniec – fašiangy sme pekne skautsky odprevadili a privítali Veľký pôst. Ten začal Popolcovou stredou a potrvá až do Veľkonočnej nedele.

Príchodu teplejších mesiacov sa radujú najmä záhradkári. To, že v Nitre ich je pekný počet, potvrdzuje aj váš záujem o mestskú zeleň. Do redakcie nám prišla otázka, či je v tomto období vhodné vykonávať rez stromčekov vysadených na pešej zóne. Na vhodnú starostlivosť o brestovce západné sme sa spýtali odborníkov. Odpoveď môžete nájsť tu. Ako bonus máme pre vás aj prvé rady do záhradky. Akú starostlivosť potrebuje po predchádzajúcej miernej zime a na čo si dať pozor? Dočítate sa v našej poradni.

Záhradkárčenie je príjemné hobby, no myslieť by sme mali aj na našu prírodu. Súčasný stav ochrany slovenskej prírody priviedol Lesoochanárske zoskupenie VLK k vytvoreniu petície za jej lepšiu ochranu. Úmyslom je dosiahnuť, aby sa skutočná ochrana prírody zaviedla na 10 percent územia Slovenska. Podporiť iniciatívu ochranárov ste mohli aj v Nitre, a to túto sobotu. Potrebných je 100-tisíc oprávnených podpisov.

Situácia vo svete je komplikovaná. Ľudstvo sužuje nový vírus COVID-19 známy ako koronavírus. Na Slovensku boli otestované už desiatky vzoriek, vírus z Číny sa nepotvrdil ani u jednej. Netreba preto podliehať panike, isté preventívne opatrenia sú však namieste. Uvedomili si to aj kompetentní, a tak od 25. februára platia na Slovensku v tejto súvislosti nové pravidlá. Aké? Dočítate sa tu.

Pomáhať druhým učíme už deti v materských školách. Skúsme byť preto nápomocní aj my a pomôžme v pátraní po mladom Nitranovi. Nezvestný Miroslav Šima je hľadaný už viac ako týždeň. Pátrací tím ďakuje za každú informáciu, pomoc verejnosti si jeho členovia cenia.

V uplynulom týždni sme mali možnosť vidieť 16. mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva. V rokovacej miestnosti sa preberali rôzne záležitosti, medzi nimi aj projekt Nitra Mladých. O čo v tomto projekte ide a či bol návrh prijatý, si môžete pozrieť na tomto linku.

O tom, že podchytiť mladých je naozaj dôležité, hovorili aj účastníci Stálej konferencie vo vzdelávaní na Slovensku. Siedmeho stretnutia sa v priestoroch knižnice SPU zúčastnili kľúčové osobnosti a organizácie z Nitrianskeho kraja. Na podujatí boli predstavené príklady úspešnej spolupráce z nášho regiónu i vízia projektu Deti nepočkajú.

Mnohých Nitranov možno poteší, že do Nitry by sa mohli vrátiť hodiny pri tržnici. Odstránené boli ešte v októbri minulého roka z dôvodu reklamy, ktorá bola ich súčasťou. Nitra sa považuje za priekopníka v boji proti reklamnému smogu, no ak obyvatelia prejavia o hodiny záujem, bude vedenie uvažovať o ich opätovnom umiestení. Ale, samozrejme, bez reklamy.

Mesto pod Zoborom pravdepodobne čaká viac noviniek. Grantový program Mením Moje Mesto prebieha aj tento rok. Na inovatívne nápady obyvateľov má vedenie vyčlenených 40-tisíc eur. Do programu sa zapojilo 29 projektov s celkovou žiadanou sumou viac ako 100-tisíc eur. O projektoch, ktoré získajú grant, budú môcť už čoskoro rozhodnúť obyvatelia v elektronickom hlasovaní.

Páčili by sa vám v Nitre zelené autobusové prístrešky? Nemáme pritom na mysli len ich farbu. Hovoríme o zastávkach s vegetačnými strechami, ktoré dokážu zlepšiť podmienky v meste – ochladiť priestor pod strechou aj spríjemniť prostredie. Spoločnosti, ktorá v Nitre spravuje prístrešky MHD, v júni končí zmluva. Mesto vyjednalo novú. Čo myslíte, sú v nej zahrnuté aj takéto strechy?

Noviniek je v Nitre viac. Videli ste už zrekonštruovaný kultúrny dom na Kyneku?  Ak nie, môžete si výlet do tejto mestskej časti spraviť budúci týždeň. Ten je tu už o chvíľu a s ním aj nový mesiac, ktorý bude špecifický najmä povolebným zhonom. Pomedzi televízne politické debaty si môžete odskočiť vydýchnuť k nám. Poznáte našu pravidelnú rubriku Podoby súčasnosti? Ak vás práve táto neoslovila, nezúfajte, vyberiete si inú. Rubrík máme toľko, že si z ich čítania s prehľadom zvládnete spraviť aj rannú rutinu.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password