Podoby súčasnosti: Vintage štýl

Ste zberateľ zaujímavých kúskov, ktoré majú svoju históriu a príbeh? Ak áno, vintage je pre vás ako stvorený.

Vintage alebo inak starobylý štýl znamená v preklade z angličtiny starý, klasický, výberový, starožitný. Predmety sú príznačné najmä tým, že pred nami ich už niekto vlastnil. Samozrejme, že trh sa zameriava aj na výrobu produktov, ktoré majú staro len pôsobiť. Ak nechcete vec z druhej ruky, môžete siahnuť aj po tejto alternatíve. Pôvodne sa označenie vintage používalo vo vinárstve na pomenovanie mimoriadne dobre vydarených ročníkov vína. Neskôr tento pojem prešiel aj do dizajnu. Vintage čerpá inšpiráciu z rôznych období a štýlov bývania, preto sa nedá presne povedať, kde končí a kde začína.

Momentálne ním označujeme štýl, ktorý využíva staré a opotrebované časti nábytku, ako sú skrine, postele, knižnice, komody, almary atď.

Na vintage objektoch vidíme, že sa na nich podpísal zub času. Materiál alebo textúra chytá patinu, prípadne je povrch často opotrebovaný, popraskaný, poškriabaný alebo inak poškodený. To však kúsku neuberá na jedinečnosti. Samozrejme si pod pojmom vintage netreba predstavovať čokoľvek staré a zničené. Veci by mali stále spĺňať určité kritériá, ako je funkčnosť, estetickosť či bezychnosť.

Hlavnou črtou tohto štýlu je naviesť pocit istej nostalgie.

Na rozdiel od retro štýlu sa vintage zameriava na jemné pastelové odtiene, vďaka čomu pôsobí viac jemnejšie a žensky. Dovolené sú kvetinové vzory na textile alebo na samotnom nábytku. K vintage sa hodí kombinácia škandinávskeho, minimalistického, vidieckeho štýlu, pre ktoré platí rovnaké použivanie materiálov, ako je drevo, kov či keramika.

Vintage sa jednoznačne hodí do kapacitne väčších priestorov, v malom byte by mohol navodiť stiesnenú atmosféru. Pri doplnkoch sa treba riadiť heslom – v jednoduchosti je krása. Vzhľadom na to, že sa preferujú masívnejšie kusy nábytku, pri dekoráciách by malo platiť čím menej, tým lepšie. Ak nechceme miestnosť priveľmi zaplniť, môžeme siahnuť po zdobených vankúšoch, košíkoch, keramike, či po zaujímavom osvetlení v podobe krištáľových lustrov, keramických lámp s tienidlom, zrkadle so starožitným rámom alebo po starodávnych nástenných hodinách.

Pomôcť nám môžu aj farby – biela, krémová, slonovinová miestnosť opticky rozšíria. Cieľom je cítiť nádych starých čias, no zároveň nepôsobiť, ako keby sme bývali v múzeu.

Ak ste romantický typ, čo rád objavuje časom zabudnuté príbehy tento štýl je rozhodne pre vás.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password