Výstava Nitrianskej galérie ukáže to naj z tvorby slovenských mladých maliarov

Vybrané diela sa spájajú s pojmami mesto – človek/telo – krajina, čo sa odzrkadľuje aj na názve výstavy Medzimesto(m)telom(a)krajinou.

foto ilustračná: pixabay.com

Nebude to prehliadka školských prác, ani komplexné mapovanie aktuálneho diania, tvrdí Nitrianska galéria. Študenti a absolventi odboru maľby predstavia svoju tvorbu v nitrianskej Galérii mladých, pričom cieľom pripravovanej inštalácie nie je izolovaná prezentácia ich tvorby, ale snaha o dialóg a spojenie v rozmanitosti. Výstava predstavuje tvorbu troch študentiek a jedného študenta Katedry maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.

„Odbor maľby nájdeme ešte na univerzitách v Bratislave a Košiciach, avšak tvorba študentov a absolventov ,banskobystrickej školy‘, patrí v ostatných rokoch k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa na poli slovenskej mladej maľby deje – o čom svedčia aj rôzne ocenenia a výstavy,“ uvádza Nitrianska galéria.

Názov Medzimesto(m)telom(a)krajinou odkazuje na skutočnosť, že vystavujúci síce študujú v Banskej Bystrici, no žijú na rôznych miestach Slovenska.

„Autorky a autor zobrazujú stopy či zásahy človeka do mestskej a prírodnej krajiny, skúmajú vzťah ľudí a prírody, zaoberajú sa osobnou a kolektívnou históriou a pamäťou, plynutím času a procesuálnosťou – a to všetko z pohľadu dnešných dvadsiatnikov,“ približuje galéria. Výtvarníci pri tvorbe tiež experimentujú s prírodnými pigmentmi a materiálmi.

Dávid Bátora, Natália Šimonová, Dominika Škorváneková a Kristína Záhorová tvoria štvoricu mladých umelcov, ktorých tvorbu bude v Nitre možné vidieť prvý raz na vernisáži 28. apríla. Výstava kurátora Omara Mirzu potrvá do 12. júna.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password