Výborná správa! Premiér dnes schválil podanie lieku deťom so SMA

Štyrom deťom trpiacim vzácnym genetickým ochorením bliká svetielko nádeje.

Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou. Slovenské deti majú možnosť dostať najdrahší liek na svete. Preplatiť by ho mohla zdravotná poisťovňa.

Stále úradujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini dnes podpísal povolenie na podanie necertifikovaného lieku pre deti trpiace spinálnou muskulatúrnou atrofiou typu 1. Poverenie dostal od rezortu zdravotníctva. Rodičia detí sa podľa jeho slov môžu obrátiť na zdravotné poisťovne so žiadosťou o preplatenie lieku. Minimálne Všeobecná zdravotná poisťovňa by mala žiadosti vyhovieť.

Povolenie prišlo po žiadosti o použitie necertifikovaného lieku, pod ktorú sa podpísal dostatočný počet lekárov. Pellegrini schválil liečbu pre všetky štyri deti s tým, že plnú zodpovednosť za pacientov preberie ošetrujúci lekár.

Podľa dostupných informácií je len jedno z detí poistencom VŠZP. „Telefonoval som s pani generálnou riaditeľkou VŠZP Ľubicou Hlinkovou, tá sa v najbližších dňoch stretne s výrobcom lieku i rodičmi a bude pravdepodobne pozitívne reagovať na preplatenie,“ uviedol premiér pre portál Teraz.sk. Ostatné deti by mali byť poistencami súkromných zdravotných poisťovní, Pellegrini však dúfa, že aj tie na žiadosti rodičov zareagujú pozitívne.

Dobrá správa je novinkou aj pre rodičov detí. Tí majú informácie zatiaľ len z médií, a preto sa k situácií stavajú opatrne. „Aktuálne sme s Alexejkom ešte v nemocnici, museli mu dočasne zaviesť sondu PEG. Videli sme zverejnené video a aj články, avšak ešte všetko overujeme,“ píšu rodičia najmladšieho pacienta. Zároveň však sľubujú, že všetky informácie zverejnia prostredníctvom svojho oficiálneho účtu aj na sociálnej sieti.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password