Vo väčšine nitrianskych okresov je vyhlásené nebezpečenstvo vzniku požiaru. Vyhlásený je aj zákaz vstupu do lesov

Z dôvodu počasia Okresný úrad v Nových Zámkoch vydal zákaz vstupu na všetky lesné pozemky v území.

foto: FB Hasičský a záchranný zbor

Horúce počasie a sucho trápi aktuálne viaceré krajiny. Slovenskí hasiči s hasením požiarov pomáhali v Slovinsku či Česku a od 20. júla pokračujú aj s hasením rozsiahleho požiaru lesného porastu v okrese Košice – okolie. Práve to je jeden z okresov, v ktorom je v súčasnosti zakázaný vstup do lesov.

„Platí zákaz vstupu do lesov v okresoch Košice a Košice-okolie, pridáva sa aj okres Nové Zámky,“ informovalo dnes Ministerstvo vnútra SR.

Informácia sa zíde napríklad turistom, ktorí leto trávia výletmi do prírody. V novozámockom okrese je zákaz vydaný od 26. 7. 2022 do odvolania.

„Platí zákaz využívania lesov verejnosťou z dôvodu enormného nebezpečenstva vzniku požiarov aj v okrese Nové Zámky. Zákaz vydal Okresný úrad Nové Zámky a vzťahuje sa na všetky lesné pozemky v okrese,“ spresňuje ministerstvo vnútra.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Zákaz bol vydaný v dôsledku pretrvávajúceho sucha a vysokých teplôt. Rezort tiež pripomína, že vo väčšine okresov je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov.

Znamená to, že je v nich zakázané fajčiť alebo používať otvorený plameň, napríklad zápalky a zapaľovače, na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, alebo zakladať oheň na miestach, kde by sa mohol ľahko rozšíriť.

V levickom okrese je vyhlásený od 16. mája, v okrese Komárno od 21. júna, v okrese Nové Zámky od 27. júna, v okresoch Topoľčany a Zlaté Moravce od 1. júla. V nitrianskom okrese podľa údajov okresných riaditeľstiev hasičského a záchranného zboru čas zvýšeného nebezpečenstva zatiaľ vyhlásený nie je.

Dnes a v nasledujúcich dňoch síce pribúda oblačnosti a menšie zrážky, ale podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu sa najvyššie denné teploty môžu stále pohybovať nad hranicou 30 stupňov. Väčšie ochladenie príde zrejme až v sobotu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password