Vizuálna identita mestu Nitra priniesla nomináciu na Národnú cenu za dizajn

Do prvého kola bolo prihlásených 380 prác, do druhého sa dostalo 162 z nich a nominácie si napokon odnieslo 43 prác. Medzi nimi aj mesto Nitra, ktoré postúpilo v kategórii Identita.

Nie tak dávno vysúťažená vizuálna identita mesta sa dostala do nominácie za najlepší komunikačný dizajn Národnej ceny za dizajn 2022. Súťaž vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR a Slovenské centrum dizajnu.

V uvedenej kategórii sú pre Nitru konkurenciou vizuálne identity Mestskej knižnice v Bratislave, Košickej futbalovej arény a identita pre filmový festival Academia film Olomouc.

„Vizuálnu identitu pre Mesto Nitra tvoria vysúťažené štúdio Andrej & Andrej a KHN office – za menami štúdií stoja dizajnéri Andrej Barčák, Andrej Čanecký a Martin Kahan,“ uvádza nitrianska radnica.

„Už na prvý pohľad je naša nová identita moderná, svieža, hravá, lákavá a zároveň úctivá k bohatej histórii Nitry. Odzrkadľuje Nitru takú, akú ju všetci jej obyvatelia chceme mať – dynamickú, príťažlivú a napredujúcu. Samotná komunikácia mesta je vďaka novej vizuálnej identite ľahko rozpoznateľná, tvarovateľná a s jasným odkazom na rôzne situácie v meste,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Vizuálna identita je zavádzaná postupne. Hotová má byť do konca tohto roka.

Podľa Lenky Marekovej z odboru komunikácie a propagácie mestského úradu je hotový logo manuál, komunikáciu mesta na sociálnych sieťach a systém vizuálnej identity jednotlivých kultúrnych podujatí. Nový vizuál bude mať aj webstránka mesta, na ktorej spustení momentálne pracujú.

„Aktuálne dizajnéri pracujú na systéme označovania mestského úradu a mestských inštitúcií ako napríklad mestská tržnica, Turistické informačné centrum či Stredisko mestských služieb,“ pokračuje radnica. Na rad má prísť aj samotný úrad, kde má byť pohyb pre ľudí intuitívny a bez množstva oznamov, zákazov a príkazov.

Dizajnéri sa rozhodli spojiť erb a logo mesta.

Erb s opancierovanou rukou ohnutou v lakti je spätý s mestom už od 15. storočia. Logo je podľa dizajnérov v základe čistým a vizuálne abstrahovaným erbom. „Novou cestou je však systém využitia ruky rytiera ako média, ktoré dokáže niesť v nespočetných mutáciách najrôznejší komunikovaný obsah – napríklad pre označenie množstva inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, komunikáciu sezónnych slávností či upozornení,“ dodávajú nominovaní.

O nominácii rozhodovalo sedem členov poroty, ktorí pochádzajú zo Slovenska, Česka a tiež Poľska a Ukrajiny. „Všetky práce z druhého kola predstavia v októbri na výstave v Galérii dizajnu Satelit. Mená ocenených sa dozvieme 18. októbra na slávnostnom galavečere v divadle Nová scéna,“ informuje mesto Nitra.

foto: mesto Nitra

Televízia Nitrička

Forgot Password