Mesto Nitra bude mať novú vizuálnu identitu s vlastným písmom

Za návrhom stojí trojica Andrej Barčák, Andrej Čanecký a Martin Kahan.

Nový vizuál vytvorí štúdio ANDREJ & ANDREJ a KHN OFFICE. Ide o nitriansko-bratislavské trio, ktoré s návrhom uspelo pred odbornou porotou. Víťazi boli ocenení za nadväznosť na históriu, hravosť a exkluzívne písmo Glagolic Neue, ktoré vytvorili špeciálne pre Nitru. “Systém vizuálnej identity v podaní štúdia Andrej & Andrej je konzervatívny a hravý zároveň. Umožňuje kontinuálne variácie pri označovaní mestských organizácií či vytváraní nových symbolov a príbehov,” hovorí Boris Meluš z Únie grafických dizajnérov Slovenska a člen poroty.

Podľa grafickej dizajnérky Ľubici Segečovej víťazi pracovali s historickým symbolom odvážne, ale s rešpektom: „Má potenciál byť inkluzívny a schopnosť komunikovať naprieč generáciami a sociálnymi i kultúrnymi vrstvami. Výhodou je systém ,ilustrácií‘, ktoré môžu byť identitou a obsahom zároveň”. Ďalšia členka poroty a držiteľka českej národnej ceny za dizajn za návrh vizuálneho štýlu mesta Brno, Věra Marešová ocenila heraldický znak a vytvorený font, ktorý je ďalším funkčným doplnkom vizuálneho štýlu.

Dizajnéri Andrej Barčák, Andrej Čanecký a Martin Kahan v rámci dohody o spolupráci s mestom Nitra vypracujú dizajn manuálu aj prípravu podkladov a šablón pre aplikáciu jednotlivých prvkov vizuálnej identity, prípravu a grafickú úpravu textov, prípravu podkladov na tlač, grafické spracovanie dát, fotografií, grafov a ostatných aplikácii vizuálnej identity. Štúdio má tiež zabezpečiť školenie interných grafických pracovníkov mestského úradu na prácu s novou vizuálnou identitou.

„Práce na samotnom manuáli budú trvať približne dva mesiace. Celková doba spolupráce medzi štúdiom Andrej & Andrej a mestom potrvá do vyčerpania finančného limitu 19 tisíc eur bez DPH, najneskôr však do 31. 12. 2022,“ dodáva nitrianska radnica.

zdroj grafiky: mesto Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password