Vitamín Ha-Ha podajú najmenším aj v nitrianskej nemocnici

Ešte v marci sa koronakríza postarala o stopku pre zdravotných klaunov, tí sa po troch mesiacoch opäť chystajú ordinovať.

Už 16 rokov navštevujú profesionálni zdravotní klauni deti hospitalizované v nemocniciach po celom Slovensku, ale aj seniorské zariadenia či dospelých pacientov. Ich cieľom je pomocou Humorinu – vitamínu Ha-Ha zlepšiť náladu, zmierniť stres a priviesť pacientov na iné myšlienky.

Červený nos – Clowndoctors je organizácia, ktorá prostredníctvom klaunského umenia prináša radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

V čase, keď doktori s červeným nosom nemohli zariadenia pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu navštevovať osobne, presunuli svoju činnosť do virtuálneho priestoru. So zámerom zlepšiť náladu nielen pacientom, ale všetkým, ktorí ostali v izolácii a čelili úzkostiam, nude a iným negatívnym emóciám, natáčali na sociálne siete vtipné videá. Priaznivá situácia opäť klaunom umožňuje vrátiť sa späť k svojim pacientom, už nejakú dobu sú neodmysliteľnou súčasťou nitrianskej nemocnice. „Máme obrovskú radosť, že postupné uvoľňovanie opatrení nám dovoľuje klaunov opäť privítať na lôžkových oddeleniach Kliniky detí a dorastu Fakultnej nemocnice Nitra,“ povedala Tatiana Timková, hovorkyňa FN Nitra.

Detských pacientov v Nitre prídu klauni vyliečiť dobrou náladou už zajtra 10. júna o 14. hodine.

Klauni sú profesionálne školení nielen v klaunskom umení, komunikácii, psychológii či rôznych diagnózach, ale aj v hygienických zásadách. „To je jedno zo základných školení, ktoré naši klauni pred prijatím do tímu musia absolvovať, takže súčasné hygienické opatrenia berieme ako samozrejmosť,“ vysvetľuje umelecký riaditeľ Pavel Hihaľák. Pacienti sa teda obávať nemusia, všetky prísne opatrenia majú zdravotní klauni v malíčku.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password