Včelári hlásia katastrofálne slabú úrodu

Hladomor včelstiev a veľké prestávky v znáškach spôsobujú výrazné problémy. Včelári požiadali ministerstvo o pomoc.

Nevyspytateľné počasie tento rok neovplyvnilo iba úrodu na poliach, ťažké obdobie prežívajú aj včelári. Podľa Milana Rusnáka, predsedu Slovenského zväzu včelárov (SZV), je rok 2020 najhorší za posledné tridsaťročie. „Zmeny klímy a priebeh počasia v roku 2020, najmä dlhotrvajúce daždivé a studené počasie so striedavými vysokými horúčavami, spôsobilo slovenskému včelárstvu najväčší výpadok za posledné tri dekády,“ tvrdí predseda SZV.

Úroda medu dosiahla len 1/3 priemerného roku.

Viditeľné zníženie evidujú u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných a medovicových medoch. Zväz predpokladá, že slovenského medu bude pre spotrebiteľov nedostatok. Chýbať bude najmä počas vianočných sviatkov, kedy sa v slovenských domácnostiach využíva častejšie. Spoľahnúť sa pritom nemôžeme ani na okolité krajiny. Zväz tiež uvádza, že s nedostatkom medu a potravy pre včely bojujú aj iné európske štáty.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

„Na území Slovenska sú včelstvá bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé včelstvá zaznamenávajú hladomor,“ vysvetľuje Milan Rusnák.

Výrazné problémy včelárom spôsobujú klimatické posuny v kvitnutí rastlín. Vznikajú tak nárazové nektárové a peľové znášky v krátkych časových obdobiach. „To spôsobuje takzvané znáškové medzery, ktoré môžu byť pre včelstvá, ale aj ostatné opeľovače kľúčové nielen pre ďalší rozvoj, ale aj pre prežitie,“ vyjadril sa za SZV predseda.

Zväz už požiadal o mimoriadnu finančnú pomoc Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Štvrtina včelárov nevyprodukovala v roku 2020 žiadny med a polovica včelárov kŕmi svoje včelstvá od polovice júla. V súčasnosti už všetci včelári na území Slovenska kŕmia svoje včely z dôvodu, aby ich zachránili,“ informoval SZV rezort ešte v júli tohto roka. Mnohí včelári údajne z ekonomických dôvodov už uvažujú nad ukončením chovu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password