V pripravovanom muzikáli nitrianskeho divadla uvidíte aj pyramídy, palác či ťavu. Atmosféru doplní živý orchester

Herci už začali so skúšaním. Má ísť o veľkolepé a nevšedné spracovanie, ktoré diváci uvidia v septembri tohto roka.

Prípravy výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný plášť v nitrianskom Divadle Andreja Bagara (DAB) pokračujú. Po vizuáloch, kostýmoch, scénografii, projekciách a hudobnom naštudovaní nasledovala prvá skúška.

Hlavnú postavu Jozefa bude alternovať Andrej Remeník, ktorý vo filme Sviňa stvárnil novinára Jána Kuciaka a víťaz televíznej show Tvoja tvár znie povedome Martin Klinčúch. „Bol som oslovený priamo pánom režisérom a bol som veľmi prekvapený, že práve ja, čo nemám ešte veľa reálnych skúseností, mám ísť hrať priamo hlavnú postavu. Beriem to s veľkým rešpektom. Dúfam, že sa dotiahnem na tú latku, ktorá v tomto divadle je. Teším sa na to a rád si zahrám na javisku,“ prezradil Martin Klinčúch. Rešpekt má aj Andrej Remeník: „Bude to náročné. Je to celé spievané, prakticky tam nie je hovorené slovo, tak uvidím, ako to budem zvládať kondične aj hlasovo“.

Muzikál autorov Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea na slovenských divadelných doskách nie je novinkou. V 90. rokoch ho na Novú scénu priniesol režisér Jozef Bednárik.

Podľa Andreja Remeníka bude ťažké latku, ktorú nastavilo legendárne Bednárikovo spracovanie, nepodliezť. Režisér nitrianskeho naštudovania Peter Oravec hovorí, že súčasné spracovanie sa bude od Bednárikovho veľmi líšiť: My prinášame súčasný pohľad, aj nová orchestrácia je oveľa súčasnejšia a bližšia dnešnému soundu. Muzikál má po pandémii divákov potešiť novou dávkou optimizmu. Pôjde o biblické podobenstvo, v ktorom po siedmich neúrodných rokoch majú prísť lepšie časy. „Takže aj po tejto aktuálnej covidovej situácii, po všetkých tých lockdownoch, je to správa pre diváka o tom, ako je dobré snívať, ako je dobré veriť tomu snu a ako pracovať na tom, aby sa ten sen splnil,“ dodáva režisér.

Hlavnú postavu Jozefa doplní dôležitá rola Rozprávačky, ktorá bude divákov predstavením sprevádzať takmer celý čas. Úlohu obsadí stálica DAB Andrea Sabová: „Ja sa veľmi teším, takýto veľký muzikál som ešte nerobila, tak som zvedavá. Verím, že to bude fajn a že diváci si prídu na svoje“. Striedať sa bude s Barborou Švidraňovou, ktorá sa tiež na príprave tak veľkého muzikálu zatiaľ nepodieľala: „Je to ťažká postava, ale spevácky veľmi krásna, takže budem mať na čom pracovať. Keď tú hudbu počujem, mám zimomriavky, takže si myslím, že aj diváci si po tomto ťažkom období nájdu v tom muzikáli niečo optimistické a motivačné do ďalšieho života“.

Veľkolepé predstavenie tvorí detský zbor, tanečníci, nevšedná scénografia a živý orchester, ktorý bude v hre nitriaskeho divadla prítomný po prvýkrát.

Diváci sa akoby švihnutím čarovného prútika dostanú z Izraela do Egypta, do pyramídy, do faraónovho paláca, uvidia osemmetrovú ťavu, na javisku vyjde päťmetrové slnko, ktoré oslepí divákov a ktoré je zároveň faraónovým trónom a, neprezradím detaily, ale uvidia aj jeden dopravný prostriedok, ktorý vyjde priamo na javisko,“ povedal Peter Oravec.

foto: DAB

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password