V Nitre sa od pondelka vrátia do škôl aj ôsmaci a deviataci

Niektorým žiakom návrat k bežným povinnostiam a komunikácii môže spôsobovať problémy.

V súvislosti s korona krízou sa často spomína nutnosť návratu žiakov a študentov k prezenčnej forme výučby, ktorú dištančná výuka nahrádza len čiastočne. Nitrianske materské školy a prvý stupeň základných škôl sú už nejaký čas otvorené. „Momentálne navštevuje materské škôlky 2136 detí a žiakov na prvom stupni základných škôl je 2644,“ uviedla Timea Galová z Mestského úradu v Nitre.

Niektorým deťom návrat k bežným povinnostiam po dlhom čase robil problémy.

Prejavovalo sa to plačlivosťou, nesústredenosťou a zábudlivosťou. Vyskytli sa aj problémy s komunikáciou a vyjadrovaním. „Zabudli niektoré návyky ako príprava na hodinu, úprava oblečenia, či zaväzovanie šnúrok. Za nás preto hovoríme, že naozaj neľutujeme rozhodnutie otvoriť školy hneď v okamihu, kedy to bolo možné – deťom jednoducho škola chýbala,” povedala vedúca odboru školstva mestského úradu Mária Orságová. 

Návrat do školských lavíc sa od budúceho týždňa týka už aj ôsmakov a deviatakov. „Od pondelka 19. apríla budú mať možnosť osviežiť si prezenčne svoje vedomosti, prípadne doplniť chýbajúce časti skladačky k úspešnému zvládnutiu prijímačiek,“ dopĺňa Timea Galová. V ostatných ročníkoch druhého stupňa zatiaľ pokračuje dištančná výučba. Netýka sa to tých žiakov, ktorým podmienky danú formu vyučovania neumožňujú. V takom prípade sa žiaci vzdelávajú v škole v skupinách najviac 5 detí a jedného pedagóga.

Podľa jednej z najnovších vyhlášok platí, že ani starší žiaci od 19. apríla nebudú musieť v interiéroch škôl nosiť respirátory, na prekrytie nosa a úst postačí rúško. Zmena platí aj pre pedagogických a odborných zamestnancov.

Protiepidemické opatrenia sú samozrejmosťou.

V školských zaradeniach sú k dispozícii teplomery, antibakteriálne mydlá, dezinfekcia, germicídne žiariče, ionizátory a ochranné prostriedky, ako sú rúška, respirátory, štíty a rukavice. „Čakáme tiež na schválenie dotácie z ministerstva zdravotníctva, cez ktorú chceme rozšíriť ochranné prostriedky – máme záujem o termo brány, ktoré chceme financovať práve zo spomínanej dotácie,“ dodáva hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Na 14 mestských základných školách aktuálne prebiehajú aj zápisy prvákov.

Začali v pondelok 12. 4. končiť majú dnes 16. 4. Z epidemických dôvodov prebiehajú elektronicky. Ako uvádza nitrianska radnica, niektoré školy sa vynašli. Rodičom umožnili spojiť sa so školou prostredníctvom moderných technológií, teda cez videohovory.

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password