Ministerstvo školstva predstavilo súhrn informácií k ďalšiemu otváraniu škôl

Deti a školy sú prioritou pri uvoľnovaní opatrení. V súvislosti s tým k pevne daným termínom patrí 19. a 26. apríl.

oto ilustračné (pixabay.com)

Od 19. apríla sa otvoria ďalšie ročníky základných škôl. Ide o 8. a 9. ročníky vo všetkých okresoch, okrem čiernych, ktoré sú vo 4. stupni varovania. Naďalej zostanú otvorené materské školy, 1. stupeň základných škôl, špeciálne, stredné zdravotnícke školy, posledné ročníky stredných škôl a ďalšie školské zariadenia, teda tie, ktoré sa otvorili 12. apríla pre deti všetkých rodičov, nielen tých, ktorí nemôžu využívať home office.

Zostáva v platnosti pretestovanie zákonného zástupcu dieťaťa a testovanie detí na 2. stupni. „Od 19. apríla 2021 je povinnosťou každej materskej, základnej i strednej školy nahlasovať na dennej báze počty detí/žiakov, ktorí sa zúčastňujú vyučovania v prezenčnej forme,“ uvádza ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v dnes zverejnených usmerneniach, ktoré študenti, rodičia a školy nájdu na jeho webstránke. Súčasťou je postup pri návrate k prezenčnému vyučovaniu. Deti by sa nemali obávať písomiek a skúšania.

Adaptačné obdobie na školách má trvať 2 – 3 týždne. Spočiatku bude zamerané najmä na socializáciu. Cieľom je, aby ten návrat od 19. apríla bol bezbolestný,“ vraví minister školstva Branislav Gröhling.

Do pozornosti dáva dva projekty. Jedným je doučovanie, o ktoré je veľký záujem. O pomoc s financovaním preto školstvo požiadalo ministerstvo financií v plnej výške, má ísť o 500 tisíc eur. Tento projekt skončí v 6. kalendárnom mesiaci, potom bude preklopený do projektu letných škôl, kedy budú môcť žiaci dobrať látky v jednoduchšej forme.

foto ilustračné (pixabay.com)

Od 26. apríla bude školský systém fungovať na základe regionálneho hodnotenia okresov. Školy majú opäť využívať Covid semafor.

Do lavíc by sa od tohto dňa mohli vrátiť už všetky ročníky základných škôl. Termíny 19. a 26. apríl sú pevné. Prvé, druhé a tretie ročníky stredných škôl by sa mohli k prezenčnej výučbe vrátiť začiatkom mája, potrebné je však doriešiť fungovanie internátov. Vysoké školy pravdepodobne dištančné vyučovanie potiahnu do konca semestra. Minister dodáva, že sa rokuje tiež o vakcinácii vyučujúcich na univerzitách.

Zadelenie podľa Covid semaforu bude oznamovať minister zdravotníctva vždy na utorkovej tlačovej besede k aktuálnej pandemickej situácii a platiť bude tak, ako ako je zvykom, od nasledujúceho pondelku. Podmienky pre škole nájdete nižšie v galérii.

Zmena stratégie testovania je často spomínamá téma.

V súčasnosti sa na Slovensku využívajú okrem PCR a antigénových testov aj kloktacie testy, pričom nie sú pre školy povinnosťou, ale možnosťou. Školy ich mohli objednať do 31. marca, rezort však disponuje testami aj nad rámec objednaných. Platí, že deti na 1. stupni nemusia absolvovať test a nemusia povinne nosiť respirátor, odporúča sa však rúško. Na druhom stupni a na stredných školách by mali deti a mládež zatiaľ používať respirátory. Bližšie informácie k zmenám v testovaní, resp. samotestovaní, predstaví neskôr rezort zdravotníctva.

foto ilustračné (pixabay.com)

„Ak rodič nechá dieťa doma neplynie mu pandemická OČR,“ upozorňuje minister Gröhling.

Rodičia môžu z vyčovania žiaka ospravedlniť na 5 po sebe idúcich dní. Na základe komunikácie so školou to môže byť aj dlhšie. V tom čase ale rodičom neplynú financie za ošetrovanie člena rodiny. OČR bude možné dostávať len vtedy, ak bude prezenčné vyučovanie prerušené na základe rozhodnutia zriaďovateľa školy. V prípade, že nastane potreba karantény, deti sa načas vrátia k dištančnej výučbe.

Do konca tohto školského roku sa nebudú organizovať takzvané školy v prírode. Stanovisko vychádza aj z toho, že podľa ministra by nebolo možné zabezpečiť bezpečný prechod medzi okresmi.

Covid automaty pre školy a školské zariadenia (zdroj: MŠVVaŠ)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password