V Nitre sa dozviete, ako sa mlela múka, či spracovávalo mlieko. Nebudú chýbať ani ochutnávky

Je známe, že Medzinárodná potravinárska a poľnohospodárska výstava so sprievodnými podujatiami sa ani tento rok na Agrokomplexe konať nebude. Výstavisko však avizovalo, že ju nahradí podujatie menšieho rozsahu.

Návštevníkom ponúkne zaujímavé ukážky aj ochutávky.

Cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka, ktoré sa uskutoční 19. až 22. augusta 2021 v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea, je zachovanie kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. „Program podujatia bude zameraný na históriu a tradície v poľnohospodárstve a potravinárstve a následne v ich prepojení na súčasnosť. Cieľom je vzbudiť záujem verejnosti o poľnohospodárstvo, vidiek, prírodu a bohaté slovenské tradície,“ uvádza Agrokomplex.

Pre návštevníkov budú sprístupného náučné expozície Slovenského poľnohospodárskeho múzea. V Mliečnici, Čističke osív, Mlyne, Voštinárskom záboji, Lisovni oleja, Pálenici, Pekárni a Konzume lektori múzea vysvetlia tradičný spôsob pestovania poľnohospodárskych plodín, ich zber a následné spracovanie. Pripravené budú ukážky mletia múky, pečenia chleba, spracovania mlieka, ktoré budú zároveň spojené aj s ochutnávkou.

„Súčasťou výstavy bude aj remeselný jarmok spojený s ukážkou tradičných remesiel,“ dodáva Agrokomplex.

S pôvodnou výstavou sú úzko späté aj zvieratá, ktoré tu tiež uvidíte. Nájdete tu holštajnské a pinzgauské plemeno kráv, kone, ovce valašky, kozy, prasiatka a drobnochov – sliepky, zajace, morky, prepelice a kuriatka. Slovenský kosecký spolok na 21. augusta plánuje súťaž Kosenie pod Zoborom, v prevádzke bude aj Nitrianska poľná železnica a pre deti sprievodný i poučný program.

foto: Slovenské poľnohospodárske múzeum

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password