MŠVVaŠ SR v súčinnosti s Ústredným krízovým štábom SR nariadili prerušenie vyučovania na školách v období od 16. – 27. marca 2020. Zriaďovatelia aj riaditelia škôl dostali od ministerstva pokyny, ako v tejto situácii postupovať.
Ide o prerušenie vyučovania, nie o karanténne opatrenie nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva.
Tento čas nie je ani obdobím školských prázdnin. Ide o osobitný režim preventívnych opatrení na predchádzanie šírenia ochorenia COVID-19. Zamestnávateľ tak môže zamestnancom umožniť prácu z domu. Riaditelia zabezpečia samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami.

Osobitný režim výkonu práce v obmedzenom režime môže byť dohodnutý aj s nepedagogickými zamestnancami ako sú napríklad upratovačka, školník či kuchárky. Dôležité pritom je, aby sa v práci nezdržiaval väčší počet zamestnancov. Školník môže kontrolovať priestory 2x do týždňa po jednej hodine, kuchárky budú v podobnom režime dezinfikovať a upratovačky môžu mať nariadené upratovanie budovy.
Ak takáto dohoda so zamestnancom nie je možná a nie je mu možné ani prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy, ide o „inú“ prekážku v práci na strane zamestnávateľa.
Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce „Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.“ Ak však zamestnanec niektoré dni pracuje, musí mu byť priznaný plat za celý odpracovaný deň.

Ak sa u zamestnanca prejavia príznaky ochorenia COVID-19, je povinný postupovať podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva. Prestane vykonávať prácu z domu a vznikne mu nárok na náhradu príjmu počas pracovnej neschopnosti (PN).
Slovenská komora učiteľov (SKU) registruje podnety zo strany pedagógov, ktoré hovoria o nedoržiavaní pokynov ministerstva.
„Chceme dôrazne upozorniť zriaďovateľov a riaditeľov škôl a školských zariadení, aby nezneužívali závažnú celosvetovú situáciu na to, aby šetrili na svojich zamestnancoch a nútili ich v rozpore so zákonníkom práce čerpať dovolenky, náhradné voľno alebo PN, prípadne im menili miesto výkonu práce mimo domova alebo náplň práce napríklad upratovaním areálu školy či miestneho úradu a podobne,“ povedal Viktor Križo zo SKU.
SKU preto vyzýva učiteľov, aby prípadne porušenia nariadení a zneužívanie situácie ohlásili komore, ministerstvu školstva aj inšpektorátu práce. Je v rozpore so zákonom, ak zamestnávateľ núti zamestnancov čerpať dovolenku, náhradné voľno, bezdôvodne absolvovať lekárske vyšetrenia, predstierať PN, prípadne čerpať ošetrovné za účelom zníženia mzdových nákladov.