Tipy na výlet: Mojmírovské múzeum

Ak neviete kam sa v dnešných upršaných dňoch vybrať, máme pre vás typ na zaujímavé spoznávanie okolia Nitry.

Pokiaľ patríte k nadšencom histórie a chcete sa čo-to dozvedieť o Nitrianskom kraji, nemali by ste vynechať výlet do obce Mojmírovce, kde sa nachádza niekdajší letohrádok kniežaťa Aldobrandíniho, v ktorom sídli regionálne múzeum. „Hneď vedľa je možné navštíviť aj veľký kaštieľ s bazénom, reštauráciou či parkom. Turisti si môžu pozrieť aj tunajší kostol alebo sa môžu okúpať v neďalekom thermalparku v Poľnom Kesove,“ vysvetľuje riaditeľka múzea Edita Filipová pre TASR.

Objektu dnešného múzea ešte pred niekoľkými rokmi hrozilo zbúranie, no obec sa ho rozhodla zachrániť a zrekonštruovať.

Kaštieľ Mojmírovce

Od roku 2016 sa v jeho vnútri môžu záujemcovia dozvedieť všeličo o histórii Mojmíroviec, Rakúsko-Uhorska, Slovenska a šľachtických rodov, ktoré tu sídlili. Budova v sebe ukrýva aj kedysi dávno stratený poklad. Ten zapožičalo Slovenské národné múzeum. Ide o ukážku z časti pokladu strieborných a zlatých mincí. Práve tie boli v Mojmírovciach zakopané v roku 1442 a znovuobjavené v roku 1967.

Mojmírovce kaštieľ

Zaujímavé je aj rozprávanie o grófovi Grasalkovičovi, ktorý sa v týchto končinách narodil v roku 1694. Neskôr pôsobil na dvore Márie Terézie, vo významných funkciách strážcu uhorskej kráľovskej koruny a predsedu uhorskej kráľovskej komory. „Narodil sa tu aj Jozef Ürméni, veľmi významná osobnosť. Žil hlavne v Budapešti a je autorom školského poriadku, keď Márii Terézii pomáhal s reformou školstva v Rakúsko-Uhorsku. Keď deťom ukazujeme jeho portrét, tak im pripomíname, že do školy chodia hlavne vďaka nemu,“ hovorí Filipová pre TASR.

Regionálnemu múzeu v Mojmírovciach sa podarilo zmapovať aj osudy posledných Huňadyovcov, ide konkrétne o Ladislava a jeho manželku Máriu – nemeckú princeznú. Tento šľachtický rod zanechal nezmazateľnú stopu v našej histórii. „Ladislav zahynul po útoku leva, ktorého postrelil v húštine na brehu Nílu. Návštevníci sa môžu dozvedieť mnohé detaily a zaujímavosti o tejto tragickej nehode aj o súkromnom živote Huňadyovcov z ich pošty, ktorú si vymieňali napríklad aj so Slatin Pašom v Sudáne,“ skonštatovala Filipová.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Televízia Nitrička

Forgot Password