Nad obcou Skýcov vyrástla nová rozhľadňa

Čo tak si spraviť výlet na Vápenný vrch?

Foto: FB Obec Skýcov

Vápenkárstvo patrilo v Skýcove k najstarším remeslám. Náučný chodník na Vápennom vrchu, ktorý bol kedysi pokrytý štôlňami na lámanie vápenca, obec vybudovala ešte v roku 2005. Je dlhý približne dva kilometre a na jeho trase sa nachádza areál vápenných pecí. V minulosti tam bolo 84 funkčných pecí, obci sa podarilo obnoviť tri objekty v pôvodnom štýle.

Súčasťou náučného chodníka je rozhľadňa, ktorá po prestávke opäť slúži turistom.

Nová, vyše 18 metrov vysoká rozhľadňa nahradila pôvodnú, ktorá bola pre zlý technický stav odstránená v roku 2011. Obec sa niekoľko rokov usilovala vybudovať ďalšiu, na výstavbu však nemala finančné prostriedky. To sa ale zmenilo a dnes sa turisti opäť môžu kochať nádherným výhľadom „Rozhľadňa je otvorená od piatka, v priebehu budúceho týždňa ešte osadíme smerové tabule,“ informoval starosta Skýcova Tomáš Kolembus. Vedenie na výstavbu rozhľadne získalo dotáciu vo výške 35.000 eur z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu z programu na podporu cestovného ruchu.

Foto: FB Obec Skýcov

Rozhľadňa by mala, podobne ako jej predchodkyňa, ponúknuť výhľad až do vzdialenosti 100 kilometrov.

Za vhodných poveternostných podmienok by mohlo byť z jej vrcholu vidieť Malú Fatru s Veľkým a Malým Kriváňom na severe a maďarský Ostrihom na juhu. Za nenáročnú turistiku pekná odmena, čo poviete?

Televízia Nitrička

Forgot Password