Topoľová alej za mestským parkom mala byť nahradená, zatiaľ sa tak nestalo

Výrub bude možné vykonať až v období vegetačného pokoja.

foto: NH

O nutnosti výrubu topoľov za Mestským parkom na Sihoti mesto Nitra informovalo minulý rok na jeseň. Dreviny, ktoré sú na pozemkoch vodohospodárov boli podrobené arboristickému posudku a z bezpečnostného hľadiska malo dôjsť k výrubu a následne výsadbe nových stromov.

Hovorca Slovenského vodohohospodárskeho podniku Marián Bocák vlani uviedol, že očakávaný termín výrubov je plánovaný na obdobie vegetačného pokoja, teda od októbra do marca. K výrubom však zatiaľ nedošlo.

Dôvodom je čakanie na povolenie ministerstva životného prostredia. Viac sa dozviete v reportáži Televízie Nitrička.

Podľa názoru odborníka majú stromy okolo 80 rokov, približne 20 rokov sú teda po životnosti a nielen pri silnejšom vetre sú bezpečnostným rizikom.

„Mesto bude so Slovenským vodohospodárskym podnikom v tejto lokalite dávať náhradnú výsadbu. Má byť rovnakých druhov, ako je teraz – pyramidálne topole čierne. Po 5 – 10 rokov od výsadby začnú plniť funkciu vetrolamu,“ uviedol hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. V súvislosti s lokalitou za parkom a na druhej strane rieky, kde sú Párovské lúky, má prejsť výrubom 144 drevín, 85 z nich tvoria veľké topole. Nanovo bude vysadených 130 kusov drevín.

Televízia Nitrička

Forgot Password