Tip na výlet: Rozhľadne v okolí Nitry

Ponúkajú úžasné výhľady na celý kraj a my sme vybrali 5 rozhľadní, ktoré sa nachádzajú v okolí Nitry.

Rozhľadňa na Hôrke

Vyhliadka má drevenú konštrukciu, vysoká je 8 metrov a bola postavená v roku 2011. Charakteristickou črtou je kríž, ktorý sa týči na jej vrchole. Okolo rozhľadne sa nachádza prístrešok s lavičkami a ohnisko. Trasa na vyhliadku vedie z obce Podhorany, ktorá je vzdialená od rozhľadne približne 800 metrov a je riadne vyznačená. Vedie najskôr po cestičke a potom do mierneho kopca. Po vyšliapaní na vrchol budete mať celý nitriansky región a okolitú prírodu ako na dlani.

Z rozhľadne sa môžete kochať výhľadom na Tribeč s vrchom Žibrica, či hrebene Malých Karpát a Považského Inovca.

Zdroj: kamnavylet.sk

Rozhľadňa Radošinka

Rozhľadňa sa nachádza na pomedzí obcí Čab, Šurianky a Nové Sady a ponúka turistom skutočne zaujímavé výhľady. Postavená je v nadmorskej výške 218 metrov a jej samotná výška je 15 metrov.

Úlohou rozhľadne je tiež podporiť cestovný ruch v tejto oblasti a ponúknuť tak možnosť aktívneho využitia voľného času miestnym obyvateľom.

Rozhľadňa na Vápniku

55 kilometrov od Nitry sa nachádza rozhľadňa na vrchu Vápnik. Ide zároveň o pamätník Šiklóš a zaujímavosťou je, že jeho konštrukcia je betónová. Pamätník symbolizuje štábnu pozorovateľňu 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského. Z tohto miesta riadil vojenské operácie na oslobodenie južného Pohronia a neskôr i Bratislavy. Na rozhľadňu sa dostanete po 41 schodoch, ktoré vás dovedú na vrchol, ktorý sa nachádza vo výške 9 metrov. Z vyhliadky sa vám naskytne pohľad na Levice a okolie.

Z rozhľadne sa predvedú i okolité pohoria, predovšetkým Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Tríbeč či maďarské Novohradské vrchy.

Zdroj: pamatnik-vapnik.sk

Rozhľadňa na Drieňovej

Vzdialenosť vyhliadkovej veže od Nitry je približne 50 kilometrov a nachádza sa v blízkosti obce Jedľové Kostoľany. Nachádza sa na odlesnenom vrchu Drieňová, ktorý ponúka krásne kruhové výhľady na široké okolie. Kedysi sa na mieste nachádzala kovovo-drevená rozhľadňa. Nahradila ju však celodrevená konštrukcia.

Vyhliadková veža ponúka výhľady na okolité obce i prírodu, ako Inovec, Hrušov či Hostie, ale i žiriansku Žibricu a Zobor. Nachádza sa v nadmorskej výške takmer 552 metrov.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Rozhľadňa na Marháte

Najvzdialenejšia vyhliadková veža od Nitry sa nachádza pri obci Nitrianska Blatnica vo vzdialenosti približne 60 kilometrov. Vybudovaná bola na vrchu Marhát a jej výška je 17 metrov. Po zdolaní vrcholu rozhľadňa ponúka impozantný pohľad na Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj. Krásne sú aj výhľady na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. „Cesta na rozhľadňu je dostupná z niekoľkých strán a to od obce Hubina, Bojná, Vozokany, Lipovník alebo Nitrianska Blatnica riadne značeným náučným chodníkom. Z obce Nitrianska Blatnica, od ktorej je vrchol vzdialený približne 5 kilometrov vedie k rozhľadni aj cyklotrasa,“ informuje stránka kamnavylet.sk

Zdroj: nitrianskablatnica.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password