Tip na výlet: Oponice

Nenápadná dedinka s názvom Oponice sa nachádza 25 minút autom od Nitry.

Oponice sa nachádzajú v Nitrianskom kraji v okrese Topoľčany a ide o obec, ktorá má priližne 800 obyvateľov. Nad dedinkou sa tiahne vrch Veľký Tribeč a vyniká Oponický hrad. Náučný chodník vedie po zelenej turistickej značke popri družstve do bukového lesa v západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou, v chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

 Ide o nenáročný terén a trasa prechádza lúkami a lesom. Výlet je vhodný pre mladých ľudí, rodiny s deťmi i pre seniorov.

Pozvoľným tempom pri hrade za 45-60 minút hore. Pod hradom sa nachádza dubový lesík. Oponický hrad z 13. storočia bol v minulosti strážnym hradom na ochranu Nitry a regiónu pred Tatármi. Nakoniec ho však dobili husitské vojská. O okolie hradu sa stará do dnešného dňa stará skupina aktívnych dobrovoľníkov. Blízko hradu je ohnisko s posedením a krásnym panoramatickým výhľadom na Oponice a okolitú krajinu.

Medzi ďalšie pamiatky, ktoré sa oplatí v Oponiciach navštíviť, je renesančný kaštieľ rodu Apponyiovcov. Dnes je z neho luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou. Traduje sa, že v časoch, keď kaštieľ vlastnila Žofia Apponyi, z Oponíc sa stalo intelektuálne a kultúrne centrum. Nachádzali sa tu spisovatelia, maliari, básnici a iné významné osobnosti.

Žofiin vnuk Henrich bol údajne veľký bohém a hostil v kaštieli veľa zaujímavých ľudí. Boli tu napríklad členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov alebo Thomasa Cardeza – jedeného z najbohatších pasažierov Titanicu.

V spomínanom kaštieli sa nachádza i slávna knižnica rodu Apponyiovcov, ktorá obsahuje tisíce titulov a zväzkov. „Táto knižnica je ako z rozprávky a dýcha jedinečnou atmosférou. Predstavte si, že v nej nájdete dielo Sokrata z roku 1508. Jedna z najvzácnejších kníh. Bibliotéka je otvorená celoročne. Deti, študenti, seniori majú vstup s prehliadkou knižnice a odborným výkladom za 3 €, dospelí za 6 €,“ informuje portal kamnayvlet.sk

Zdroj: seredsity.sk

Ďalším krásnym miestom, ktoré sa oplatí prejsť, je krásny anglický park v okolí kaštieľa. Je ideálnym miestom na pokojnú prechádzku.

V kaštieli sa nachádza i poľovnícke múzeum, kde sa nachádza množstvo exponátov, ktoré súvisia s rodom Apponyiovcov. „Obrazové zbierky, poľovnícke trofeje alebo aj trosky spadnutých lietadiel z 2. svetovej vojny. Hrobku rodu Apponyiovcov môžete zhliadnuť pod kostolom sv. Petra a Pavla, ktorý tiež môžete zaradiť medzi miesta, ktoré navštívite,“ informuje seredsity.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password